Czy na moim dachu można zbudować instalację paneli fotowoltaicznych?

Podjęcie decyzji o stworzeniu przydomowej instalacji fotowoltaicznej to już połowa sukcesu. Jednak przed realizacją projektu należy przeanalizować wiele czynników i podjąć wiele decyzji m.in. odnośnie miejsca montażu fotowoltaiki. Montaż fotowoltaiki na dachu to wśród prosumentów indywidualnych rozwiązanie najpopularniejsze. Decydując się na fotowoltaikę warto rozważyć takie kwestie, jak wymagania prawne na montaż fotowoltaiki na dachu, znaczenie nachylenia dachu czy też kierunek, w którym jest pochylony. Z naszego tekstu dowiesz się, jak zainstalować instalację fotowoltaiczną na dachu.

Konstrukcja i położenie dachu

Jeśli chcemy, aby ogniwa fotowoltaiczne zostały zamontowane na naszym dachu, musimy najpierw wziąć pod uwagę jego konstrukcję. Ważne są takie kwestie, jak: 

  • pochylenie dachu,
  • usytuowanie dachu względem kierunków świata,
  • liczba spadów, 
  • lukarny,
  • materiał wykonania pokrycia dachowego.

Pochylenie dachu i usytuowanie względem kierunków świata

O tym, jak zainstalować instalację fotowoltaiczną na dachu w dużej mierze decyduje jego pochylenie. Kąt nachylenia może ułatwiać bądź utrudniać montaż fotowoltaiki na dachu. Jest on łatwiejszy, gdy nachylenie dachu jest umiarkowane i w stronę południową lub też południowo-wschodnią bądź południowo-zachodnią. Jeśli dach jest nachylony w innym kierunku lub jego kąt jest zbyt duży, montaż okazuje się wymagający. Rzecz w tym, że dla wydajności instalacji kluczowe znaczenie ma ukierunkowanie modułów oraz kąt ich nachylenia. Optymalnym rozwiązaniem jest kierunek południowy i niewielkie nachylenie, które musi być większe przy pozostałych kierunkach.

Liczba spadów i lukarny

Im bardziej skomplikowany dach, tym trudniejszy odpowiedni montaż modułów. Panele solarne na dachu z wieloma spadami i lukarnami jest trudno zamontować z powodu wielu obiektów powodujących zacienienie. W takiej sytuacji pytanie, czy na dachu można instalować fotowoltaikę, jest uzasadnione. Udzielenie odpowiedzi warto zostawić fachowcom, którzy zdecydują, czy w danej sytuacji montaż fotowoltaiki na dachu to najlepszy pomysł, czy może lepiej wybrać grunt.

Materiał wykonania pokrycia dachowego

Dzisiaj pokrycia dachowe wykonuje się z różnych materiałów – od dachówek ceramicznych, przez masy bitumiczne po blachy stalowe. Panele słoneczne na dachu to nie tylko moduły zasilające gospodarstwa domowe, ale też energia dla garaży, warsztatów, sklepów, czy zakładów usługowych. Tym samym, wykonując montaż fotowoltaiki na dachu, mamy do czynienia z różnymi pokryciami, do których musimy dostosować sposób montażu instalacji. Mamy najlepszy sprzęt, wiedzę i doświadczenie, przez co w każdej sytuacji wiemy, jak zainstalować instalację fotowoltaiczną na dachu.

Fotowoltaika na dachu – kolektory słoneczne

Warunki zabudowy warunkują korzyści, jakie może nam dać fotowoltaika. Istotne jest też uwzględnienie nawet najmniejszych i okresowych zacienień modułów fotowoltaicznych. Jeśli konstrukcja dachu nie sprzyja stworzeniu wydajnej elektrowni, warto wybrać i zamontować kolektory słoneczne. Z racji swojej sprawności wymagają one znacznie mniejszej powierzchni zabudowy i są mniej wrażliwe na zacienianie. Nie wiesz, czy w Twoim przypadku kolektory fotowoltaiczne to dobry wybór? Nie przejmuj się, wykonamy dla Ciebie audyt i wybierzemy najlepsze rozwiązania.

Wymagania prawne i warunki naturalne

Warto mieć na uwadze, że istnieją konkretne wymagania prawne na montaż fotowoltaiki na dachu. Należy przestrzegać zapisów w Ustawie z dnia 22 czerwca 2016 roku o odnawialnych źródłach energii. Obowiązują również przepisy dotyczące planowanego zagospodarowania przestrzennego. Pragniemy jednak w tym miejscu uspokoić: rzeczywiste wymagania dotyczą jedynie użytkowników decydujących się na montaż dużych instalacji, których moc przekracza 50 kW, a powierzchnia jest nie mniejsza niż 1 ha. Inwestorzy decydujący się na budowę takich instalacji, a także tych, których wysokość przekracza 3 m, muszą ubiegać się o uzyskanie pozwolenia na budowę. W rzeczywistości prywatne instalacje zasilające gospodarstwa domowe niemal nigdy nie osiągają wspomnianych parametrów, zatem uzyskanie pozwolenia, ani nawet zgłoszenie budowy nie są wymagane.

Panele solarne na dachu: rozwiązanie idealne

Fotowoltaika na dachu to niemal zawsze rozwiązanie, które jest możliwe. Jednak w niektórych wypadkach konieczny jest nieco większy wysiłek przy montażu paneli solarnych na dachu. Budowa dachu utrudniająca montaż to główny problem, z którym zmagają się instalatorzy. Niemniej każdy problem można rozwiązać, mając odpowiednią wiedzę i doświadczenie tak jak nasi specjaliści. Warto zatem zdecydować się na montaż fotowoltaiki na dachu, który niemal na pewno jest możliwy również w przypadku Twojego domu czy też innego budynku. Aby upewnić się w tej kwestii i stworzyć plan, jak zainstalować instalację fotowoltaiczną na dachu, przyjedziemy do Ciebie i wykonamy darmowy audyt. Zachęcamy do kontaktu w celu poznania szczegółów oferty i umówienia spotkania.