Dlaczego warto postawić na instalacje fotowoltaiczne?

Coraz więcej Polaków przekonuje się do wytwarzania energii za pośrednictwem ogniw fotowoltaicznych. Na terenie naszego kraju, z roku na rok powstaje coraz więcej tego typu mikroelektrowni. Czy rzeczywiście opłacalność i energooszczędność tych rozwiązań jest kuszącą propozycją? Ile wynosi okres zwrotu z takiej inwestycji?

Projekty instalacji fotowoltaicznych szyte na miarę

Nie w sposób odpowiedzieć na pytanie dotyczące dokładnego okresu zwrotu z inwestycji. Fotowoltaika rządzi się swoimi prawami, gdyż w jej przypadku należy uwzględniać wiele czynników, tj. wielkość zużycia, jej profil oraz usytuowanie modułów względem padających promieni słonecznych. To tylko kilka uwarunkowań, które należy wziąć pod uwagę inwestując w ogniwa fotowoltaiczne. Na polskim rynku funkcjonuje coraz więcej firm, których główną usługą jest projektowanie instalacji fotowoltaicznych. Nasz rodzimy rynek instalatorski staje się z roku na rok bardziej profesjonalny, ale żadna z firm jednoznacznie nie jest w stanie określić czasu zwrotu inwestycji. Fotowoltaika należy do źródeł odnawialnych, wiedzie prym w produkcji prądu, a powodów aby na nią postawić nie brakuje. To modne, energooszczędne rozwiązanie, które reguluje ustawa o odnawialnych źródłach energii. To ona pozwala na zarobek nie tylko koncernom, ale też indywidualnym prosumentom. Jednak ogniwa fotowoltaiczne to przede wszystkim ekologia. Elektrownie opalane węglem powiększają stężenie smogu, z którym od kilku lat walczy nasz kraj. Ocieplenie klimatu, dziura ozonowa, te i wiele innych procesów będzie postępowało, jeśli nie zaczniemy inwestować w energooszczędne panele słoneczne.

Odnawialne źródła energii nie wyczerpują się – oszczędność i niezależność

Koszty związane z montażem instalacji fotowoltaicznych dotyczą projektu, robocizny oraz zakupu materiałów. Jednak jest to jednorazowy koszt, po kilku latach inwestycja zwróci się. Wszystko odbędzie się właśnie w ten sposób, jeżeli moc instalacji będzie odpowiednia do potrzeb danego gospodarstwa domowego. Stąd też istotne jest projektowanie instalacji fotowoltaicznych, gdyż to projektanci ustalą, w jaki sposób możliwe będzie uniezależnienie się od dostaw prądu i zasilanie wszystkich sprzętów własną energia elektryczną. Poza tym, każdą nadwyżkę można sprzedawać, co skróci okres zwrotu inwestycji. Posiadając własne ogniwa fotowoltaiczne można być uniezależnionym od pracy elektrowni, a także wszelkich jej awarii. Wystarczą do tego promienie słoneczne, które dopóki będą nagrzewały energooszczędne panele, tym będą produkowały więcej energii elektrycznej. W przypadku pochmurnych dni nie ma mowy, aby właściciel instalacji fotowoltaicznej został odcięty od prądu. Nowoczesne zestawy potrafią wykorzystywać rozproszone promienie słoneczne. Ponadto koszty inwestycji w cały mechanizm mogą być ograniczone, gdyż można ubiegać się o dotację. Fotowoltaika to jeden z najczęściej poruszanych tematów w Unii Europejskiej. Produkcja „zielonej energii” to dalekosiężny plan ochrony środowiska naturalnego.