generatory-pv

generatory pv

Generator mobil 720
Generator mobil 1200
Generator mobil 2400

Przenośne generatory PV stosowane mogą być tam, gdzie istnieje problem z dostępem do sieci, a istnieje potrzeba korzystania z energii elektrycznej 230 V. Generatory PV są ciche (w przeciwieństwie do generatorów spalinowych) i nie emitują spalin. Generatory posiadają odpowiedni uchwyt do przenoszenia. Podłącza się do nich kilka 100W tzw. paneli elastycznych, które również są łatwe w przenoszeniu, lekkie (ok. 1 kg), giętkie (pozwalają na wyginanie do 30%, co znacznie ułatwia transport) oraz płaskie (grubość jedynie3 mm), dzięki czemu można je położyć np. na dachu samochodu czy na trawie. Generatory posiadają także wbudowany akumulator, który zapewnia korzystanie z prądu o zmroku. Generatory, poza gniazdem 230V, posiadają także wyjście DC 12 V.

Posiadamy w ofercie 3 typy generatorów, różniące się mocą i pojemnością akumulatorów :

1) TEM720: moc PV do 400Wp, akumul. 720 Wh, moc AC 700W
2) TEM1200: moc PV do 600Wp, akumul. 1200 Wh, moc AC 1000W
3) TEM 2400: moc PV do 800Wp, akumul. 2400 Wh, moc AC 1500W

Elastyczne panele PV

Katalogi do pobrania

TRUSTEC E-HYB Mobil EN

Przenośny Generator PV TRUSTEC E-HYB Mobil EN

Przenośny Generator PV TRUSTEC Mobil energy

Przenośny Generator PV TRUSTEC Mobil energy

Elastyczne panele PV

Elastyczne panele PV

Przenośne generatory PV – co to jest?

Zgodnie z definicją generatory PV, czyli generatory fotowoltaiczne, to urządzenia przetwarzające energię słoneczną na energię elektryczną, gotową do zasilania urządzeń elektrycznych. W szerszym rozumieniu jest to sprzęt, który nie tylko przetwarza energię, ale wcześniej również ją pobiera. Ponadto terminem tym określa się przenośne urządzenia, które pełnią funkcje niewielkich instalacji fotowoltaicznych. 

W rzeczywistości przenośne generatory PV potrafią to samo, co kompletne instalacje fotowoltaiczne – z pomocą podłączanych paneli elastycznych pobierają energię słoneczną, przetwarzają ją, a następnie udostępniają do wykorzystania. Co więcej, generatory są wyposażone w akumulatory energii, aby możliwe było korzystanie z nich również w nocy. Niemniej pod wieloma względami przenośne urządzenia różnią się od klasycznych instalacji solarnych. Na czym polegają te różnice? Dowiesz się tego z dalszej części tekstu.

Co wyróżnia generatory mobilne?

Przenośne generatory PV to urządzenia, które choć mechanizmem działania przypominają instalacje fotowoltaiczne, w rzeczywistości znacznie się od nich różnią. Najważniejsze cechy wyróżniające przenośnych generatorów fotowoltaicznych, to:

  • możliwość wykorzystywania sprzętu w różnorodnych lokalizacjach,
  • brak stałych połączeń z instalacjami elektrycznymi,
  • co najmniej kilkukrotnie mniejsza moc,
  • wbudowany akumulator, jednak o mniejszej mocy od magazynów energii w tradycyjnych instalacjach fotowoltaicznych.

Niewątpliwie generatory PV to urządzenia różniące się od instalacji fotowoltaicznych i mające zupełnie inne przeznaczenie. W tym przypadku nie jest możliwe zasilenie całego gospodarstwa domowego. Zatem jakie są zastosowania tych urządzeń? Kwestię tę wyjaśnia kolejny paragraf.

Generatory PV – zastosowanie urządzeń mobilnych

Zasadniczo urządzenia przenośne mają wiele zastosowań ze względu na swoją mobilność. Generatory fotowoltaiczne o niewielkich wymiarach i wadze, we współpracy z elastycznymi panelami fotowoltaicznymi znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do energii z sieci lub kompletnej instalacji fotowoltaicznej. Choć moc generatora jest zbyt mała do zasilenia całego gospodarstwa domowego, z powodzeniem zasili kilka urządzeń domowych czy też niejedną maszynę przemysłową lub budowlaną. Dlatego też przenośne generatory solarne wykorzystuje się w następujących miejscach:

  • na placu budowy do zasilania sprzętu budowlanego,
  • na działce do zaspokojenia potrzeb energetycznych altany lub sprzętu wykorzystywanego do pracy,
  • w ogrodzie, do zasilania sprzętu, lamp ogrodowych, wyposażenia altany itd.,
  • na polu rolniczym, do zasilania maszyn rolniczych,
  • podczas kempingu, do zasilania kuchenki, oświetlenia i nie tylko,
  • w długiej trasie, do zasilania telefonu i innych urządzeń,
  • i wiele więcej.

Generatory fotowoltaiczne jako alternatywa dla klasycznych agregatów prądotwórczych

Przenośny sprzęt fotowoltaiczny, który umożliwia wytworzenie energii elektrycznej w dowolnym miejscu pod warunkiem dostępu do promieni słonecznych, to urządzenie bardzo przydatne. Co do zasady powstało jako alternatywa dla klasycznych agregatów prądotwórczych, czyli przenośnych generatorów energii elektrycznej zasilanych paliwem płynnym w formie benzyny lub diesla, rzadziej gazem. Generatory PV przeważają nad klasycznymi agregatami pod kilkoma względami:

  • nie generują zanieczyszczeń,
  • pracują cicho,
  • są tańsze w eksploatacji.

Na co zwrócić uwagę, wybierając przenośne generatory PV?

Na rynku dostępnych jest wiele generatorów PV. Na co zwrócić uwagę przy zakupie, aby wejść w posiadanie odpowiedniego modelu? Najważniejsze kwestie, to:

  • marka,
  • moc,
  • pojemność akumulatora,
  • waga,
  • wymiary.

Marka generatora w dużej mierze decyduje o jego jakości. Moc i pojemność akumulatora należy wybrać stosowanie do własnych potrzeb. Natomiast im mniejsza waga i wymiary urządzenia, tym wygodniejszy jego transport.

Generator PV rozwiązaniem na kryzys energetyczny

Od dłuższego czasu mamy do czynienia z podwyżkami cen energii elektrycznej oraz paliw płynnych i gazu. Co więcej, w przypadku tych ostatnich występują coraz poważniejsze problemy z dostawami, co wywołuje ograniczony do nich dostęp. W takiej sytuacji fotowoltaika to doskonała alternatywa. Dostęp do energii elektrycznej nie jest ograniczany uwarunkowaniami gospodarczo-politycznymi. Nie dziwi zatem wzrost zainteresowania instalacjami fotowoltaicznymi. Natomiast jeśli chodzi o przenośne generatory PV, choć nie zastąpią kompletnych instalacji, mogą stanowić istotne wsparcie w czasie kryzysu energetycznego.