inwertery

Informacje Ogólne

W naszej ofercie znajdują się inwertery austriackiej firmy Fronius oraz niemiecko-szwajcarskiej firmy Delta, przetwarzające napięcie stałe z paneli fotowoltaicznych na napięcie prądu zmiennego. Inwertery posiadają 5-letni okres gwarancji producenta (z możliwością przedłużenia nawet do 20 lat) oraz najwyższą światową jakość. Falowniki firmy Fronius są wydajne, niezawodne i stanowią nieodzowne serce każdej instalacji fotowoltaicznej. Klasy mocy od 1,5 do 27,0 kW umożliwiają ich zastosowanie w instalacji niemal każdej wielkości, od domu jednorodzinnego aż po instalacje wielkopowierzchniowe. Falowniki Delta charakteryzują się zakresem mocy od 2,0 do 52,0 kW.

Klasyfikacja inwerterów:

A. 1-fazowe
– Delta RPI serii H (2,0 – 5,2kW) do zast. domowych
– Fronius seria Galvo (1,5 – 3,0kW) do zast. domowych

B3-fazowe
– Fronius seria Symo (4-20 kW), 2 trakery MPP
 Delta RPI serii M (6 – 50 kW), 2 trakery MPP

Inwerter Fronius Symo

Dzięki klasom mocy od 3,0 do 20,0 kW, trójfazowy beztransformatorowy falownik Fronius Symo jest idealnym urządzeniem do zastosowania w instalacji o każdej wielkości. Standardowe połączenie z siecią Internet za pośrednictwem interfejsu WLAN lub Ethernet oraz możliwość łatwej integracji komponentów innych firm czyni z urządzenia Fronius Symo jeden z najbardziej „komunikatywnych” falowników dostępnych na rynku. Dodatkowo złącze licznika umożliwia dynamiczne zarządzanie zasilaniem i przejrzystą wizualizację zużycia.

Inwerter Fronius Galvo

Falownik dostępny w klasach mocy od 1,5 do 3,1 kW, jest idealnie dostosowany do użytku w gospodarstwach domowych — szczególnie w instalacjach wytwarzających energię na potrzeby własne. Dzięki zintegrowanemu przekaźnikowi zarządzania energią umożliwia maksymalizację udziału zużycia własnego. Inne cechy falownika Fronius Galvo sprawiają, że jest on jednym z najlepiej przygotowanych na przyszłość falowników w swojej klasie. Chodzi np. o zintegrowany Datalogging, możliwość łatwego podłączenia do Internetu poprzez WLAN lub technologia kart rozszerzeń, pozwalająca na doposażanie urządzenia w dodatkowe funkcje.

Falowniki Delta

Falowniki beztransformatorowe Delta przeznaczone są dla szerokiego zakresu mocy (od 2,0 kWp do 52,0 kWp), a więc tak dla zastosowań domowych, jak i przemysłowych. Dla mocy 2-5kW inwertery są 1-fazowe, powyżej 3-fazowe. Posiadają 2 niezależne trakery MPP o obciążalności 33/67%, z możliwością ich łączenia w jeden. Posiadają aluminiową obudowę zapewniającą stopień ochrony IP65 oraz sprawność do 98,6%.

Inwerter – niezbędny element instalacji fotowoltaicznej

W naszej ofercie znajdują się inwertery do fotowoltaiki o różnych parametrach. Poniżej przedstawiamy, czemu falowniki fotowoltaiczne są tak ważne, jak działają i jak wybrać odpowiedni inwerter. Wyjaśniamy też, czym tak właściwie jest to urządzenie.

Jak działa inwerter?

Zacznijmy jednak od wyjaśnienia, do czego służą falowniki, będące niezbędnym elementem systemów PV. Panele słoneczne przekształcają energię słoneczną w prąd, który jest wykorzystywany do zasilania rozmaitych urządzeń elektrycznych. Warto jednak mieć świadomość, że zanim energia wytworzona przez solary będzie mogła zostać wykorzystana, konieczne jest zmienienie jej z prądu stałego, na prąd przemienny. Za tę zmianę odpowiada inwerter, który sprawia, że energia wytwarzana w solarach może być używana w gospodarstwach domowych lub innych obiektach.

Oprócz zmieniania prądu stałego w prąd przemienny inwerter ma za zadanie również regularnie sprawdzać parametry instalacji fotowoltaicznej oraz natychmiast ją wyłączać, kiedy pojawi się zagrożenie. Inwertery do fotowoltaiki zwykle są wyposażone w wyświetlacze, na których można sprawdzać parametry pracy instalacji. Dane, które zostaną zebrane przez falownik, są następnie przetwarzane przez licznik dwukierunkowy, pozwalający na sprawdzenie, ile energii zostało wykorzystane w obiekcie zasilanym fotowoltaiką, a ile zostało oddane do sieci. Mowa oczywiście o instalacji on-grid. Inwertery w instalacjach on-grid informują natomiast o energii trafiającej do prywatnego magazynu.

Gdzie powinno się montować inwertery do fotowoltaiki?

Inwertery fotowoltaiczne powinny być montowane w zacienionych miejscach, możliwie skutecznie chronionych przed czynnikami atmosferycznymi, które mogłyby zakłócać ich pracę. Choć nasze falowniki do fotowoltaiki posiadają odpowiednie uszczelnienia i wzmocnienia umożliwiające montowanie ich na zewnątrz, to jednak rekomendujemy używanie ich w pomieszczeniach gospodarczych lub garażach. Z racji tego, że inwerter pełni ważną funkcję i ma możliwość natychmiastowego wyłączenia instalacji, warto umieścić go w miejscu, do którego będziemy mieli szybki i łatwy dostęp.

W jaki sposób dzieli się falowniki do fotowoltaiki?

Podczas dzielenia falowników dostępnych w naszym sklepie na różne kategorie, można przyjąć takie kryteria jak: łączność z siecią, liczba obsługiwanych modułów fotowoltaicznych, czy też moc.

Jak już wspomnieliśmy, oferowane przez nas inwertery mają moc od 1,5 do 52,0 kW. Dzięki tak dużej rozpiętości każdy klient znajdzie u nas falownik dostosowany do potrzeb posiadanej instalacji fotowoltaicznej. Urządzenia służące do obsługi jednego panelu solarnego nazywane jest mikrofalownikiem, inwertery obsługujące instalacje o mocy 1–30 kW to tzw. falowniki stringowe, a do obsługi dużych farm fotowoltaicznych wykorzystuje się falowniki centralne. Dzieląc inwertery ze względu na moc, można również wyróżnić falowniki 1-fazowe i falowniki 3-fazowe. Pierwsze wykorzystuje się zwykle w instalacjach domowych, a drugie w przemysłowych.

Jeżeli za kryterium podziału przyjmiemy łączność z siecią, to możemy wyróżnić falowniki: wyspowe, sieciowe i hybrydowe. Inwertery wyspowe nie są połączone z siecią, ale za to są połączone z akumulatorem, w którym można zgromadzić określoną ilość energii. Po jej skumulowaniu instalacja się wyłączy. Z kolei inwertery sieciowe oddają nadwyżki energii do sieci, dając właścicielowi instalacji możliwość odzyskania jej w okresie większego zapotrzebowania na prąd. Falowniki hybrydowe są natomiast w stanie zarówno kumulować energię, jak i łączyć się z siecią.

Jak wybrać odpowiedni falownik?

Wybierając inwerter, należy dopasować go do paneli, mocy całej instalacji oraz jej przeznaczenia. Istotne jest również, czy mowa o instalacji on-grid, czy off-grid, oraz o rodzaju ewentualnie zamontowanego akumulatora. Najprostszym sposobem na wybranie odpowiedniego falownika 1-fazowego lub falownika 3-fazowego jest skonsultowanie się z naszymi pracownikami, którzy pomogą w wybraniu odpowiedniego urządzenia, dopasowanego do indywidualnych potrzeb.