Projekty Fotowoltaiczne
Projektowanie instalacji fotowoltaicznych
Do projektowania instalacji fotowoltaicznych wykorzystujemy licencjonowanie oprogramowanie PV Sol Expert (najczęściej stosowane narzędzie np. w Niemczech). Dodatkowo, dla projektów o mocy > 50 kWp, dla których wymagane jest pozwolenie na budowę, prowadzimy cały ten proces z uwzględnieniem :
- Optymalizacji mocy planowanej elektrowni, audyt energetyczny
- Wykonanie pełnego projektu budowlane (przy mocy inst. > 50kWp) + prowadzenie procedury pozwolenia na budowę oraz wszelkich uzgodnień (w tym WZ, decyzje środowiskowe, mapy dla celów projektowych, audyty energetyczne itp.)
- Wykonanie analizy konstrukcji dachu przez konstruktora z uprawnieniami (przy inst. dachowych)
- Przygotowanie raportu środowiskowego (przy inst. Gruntowych)
- Wykonanie pełnego projektu wykonawczego strony AC (trafostacja, drogi kablowe)
- przygotowanie wszelkiej dokumentacji do OSD (wniosek o warunki przyłączenia, ew. zgłoszenie przyłączenia do sieci mikroinstalacji) oraz prowadzenie wszelkich uzgodnień
- przygotowanie kompletnej dokumentacji dotacji z WFOŚiG lub programu RPO woj. Łódzkiego oraz prowadzenie procesu aplikacyjnego
- prowadzenie procesu uzyskiwania pozwolenia na budowę
Na czym polega projektowanie instalacji fotowoltaicznych?
Projektowanie instalacji fotowoltaicznych obejmuje kilka etapów. Na początku zbieramy dane dotyczące orientacji budynku względem słońca, zużycia prądu, rodzaju i wymiarów dachu oraz rodzaju poszycia dachu. Następnie tworzymy projekt budynku, zaznaczając jego umiejscowienie względem stron świata oraz elementy konstrukcyjne znajdujące się na dachu. Następnie ustalamy moc instalacji, tak by była w stanie pokryć roczne zapotrzebowanie na energię, oraz planujemy rozmieszczenie paneli fotowoltaicznych na dachu, dobieramy falowniki, zabezpieczenia, system montażowy do paneli, planujemy drogi kablowe. Profesjonalne projektowanie instalacji fotowoltaicznych pozwala stworzyć instalację spełniającą indywidualne potrzeby klienta.
Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu instalacji fotowoltaicznej
Jest wiele czynników, o których należy pamiętać tworząc projekt instalacji fotowoltaicznej. Dzięki prawidłowemu umiejscowieniu modułów i innym aspektom system będzie bowiem funkcjonował efektywnie. Najważniejsze jest odpowiednie dobranie zasilania do potrzeb energetycznych budynku, który ma zostać wyposażony w panele fotowoltaiczne. Kolejną istotną kwestią jest także decyzja o miejscu montażu instalacji fotowoltaicznych. Może to być dach, można się zdecydować na elewację budynku, może to być również system wolnostojący. Decyzję powinna podjąć osoba projektująca na podstawie doświadczenia, obserwacji czy wyliczeń.
Jakie zapotrzebowanie na energię elektryczną?
Powtórzmy, kluczowe przy projektowaniu instalacji fotowoltaicznej jest ustalenie, ile energii będzie potrzeba wyprodukować w przypadku danego obiektu. Bywa to trudne, biorąc pod uwagę na przykład różne okresy nasłonecznienia w ciągu roku oraz ewentualne zacienienie. Dlatego koniecznie należy zwrócić uwagę na odpowiednią moc modułów fotowoltaicznych. Znaczenie praktyczne, ale także estetyczne ma sposób rozłożenia modułów pv. Ilość energii wyprodukowanej z systemu pv zależy też od mnóstwa innych czynników. I o tym również należy pamiętać przy projektowaniu instalacji fotowoltaicznej.
Istotna jest, o czym już pisaliśmy, lokalizacja, w której znajduje się budynek, ale także miejsce montażu modułów pv. Najlepiej, żeby było to miejsce doskonale nasłonecznione. Instalacja, którą kieruje się na południe, daje zdecydowanie najlepsze efekty. Koniecznie należy również zwrócić uwagę na odpowiedni kąt. W tym przypadku zalecany jest zakres od 25 do 45 stopni. Dokładny kąt zależy bowiem między innymi od pory roku. Podczas przygotowywania systemu fotowoltaicznego należy pamiętać o unikaniu zacienienia. Drzewa, sąsiednie budynki lub inne obiekty, które rzucają cień na miejsce planowanej instalacji, na pewno wpłyną na efektywność produkcji energii.
Pamiętajmy o dobrej jakości sprzęcie
Samo umiejscowienie instalacji ma kolosalne znaczenie, ale jeśli zainwestujemy w niskiej jakości sprzęt, to tak czy inaczej nie będziemy zadowoleni z funkcjonowania instalacji fotowoltaicznych. Dlatego tak istotne jest sprawdzenie sprawności modułów, odpowiedni montaż, dzięki któremu unikniemy problemów podczas trudnych warunków atmosferycznych, na przykład burz, a także dobór kabli czy włączników, dzięki czemu system będzie działał efektywnie.