Ogrzewanie energooszczędne

Energooszczędne ogrzewanie

Chcesz stworzyć energooszczędny dom i wydawać mniej na rachunki? Zmiana źródła ogrzewania nie musi wiązać się z gruntownym remontem. Wystarczy, że sięgniesz po sprawdzone i tanie w eksploatacji urządzenia grzewcze, które znacząco obniżą Twoje wydatki związane z ogrzewaniem. Oto one!

Energooszczędne ogrzewanie domu – jakie urządzenia możesz wykorzystać?

Spalanie paliw stałych prawdopodobnie zawsze będzie wiązało się z generowaniem szkodliwych dla środowiska związków. Poza tym ceny gazu, węgla, drewna czy pelletu znacząco wzrosły, co zmusza wiele osób do poszukiwania alternatyw. Ogrzewanie energooszczędne domu ma związek z dwoma rzeczami – zapewnieniem wydajnego źródła ciepła i stworzeniem termoizolacji. Jakie urządzenia grzewcze są dzisiaj najbardziej oszczędne? Zaliczają się do nich przede wszystkim:

  • pompy ciepła,
  • kotły elektrodowe,
  • energooszczędne grzejniki elektryczne.

W jaki sposób możesz stworzyć energooszczędny dom przy użyciu tych właśnie urządzeń?

Energooszczędne ogrzewanie a pompa ciepła – jakie są zyski?

Aby ogrzewanie domu było energooszczędne, coraz więcej inwestorów sięga po pompy ciepła. Są to urządzenia, które swoim działaniem można przyrównać do chłodziarek – z tą różnicą, że realizują odwrotną czynność. Pompa ciepła do domu energooszczędnego generuje ciepło pod wpływem ogrzania zimnego powietrza tłoczonego z otoczenia, które zostaje podgrzane przez czynnik. Ile można zaoszczędzić, wykorzystując pompy ciepła?

Największe zyski można osiągnąć dla najsprawniejszych pomp o oznaczeniu 4 SPF. Oznacza to, że z 1 kW energii elektrycznej można uzyskać aż 4 kW energii cieplnej. Takiego poziomu sprawności nie posiadają żadne kotły na paliwo stałe. Możesz jeszcze bardziej obniżyć koszty, projektując ogrzewanie energooszczędne – pompa ciepła się do tego przyczyni. Kluczem jest skorzystanie z odnawialnych źródeł energii elektrycznej np. paneli fotowoltaicznych. Dzięki temu można ograniczyć koszty eksploatacji do minimum.

Kocioł elektrodowy do domu energooszczędnego

Kolejnym typem urządzenia generującego energię cieplną jest kocioł elektrodowy. W jaki sposób może on obniżyć rachunki za ogrzewanie? Energooszczędny dom wyposażony w kocioł elektrodowy może stać się komfortowym miejscem, które będzie ogrzewane niezwykle efektywnie. W jaki sposób funkcjonuje taki generator ciepła do domu? Na skutek reakcji chemicznej prądu powstaje ciepło przekazywane przez wewnętrzny obieg kotła do obiegu domowego i odbiorników energii. Sprawność urządzenia wynosząca blisko 100% i koszty niższe niż w przypadku pompy ciepła sprawiają, że kocioł elektrodowy do domu energooszczędnego to efektywne i nowoczesne źródło ciepła. Przemawia za nim również fakt, że jest tańsze w zakupie od pompy ciepła, a generuje podobne koszty eksploatacji.

Grzejniki elektryczne termooszczędne – dlaczego warto po nie sięgnąć?

W mieszkaniach i lokalach użytkowych, które nie są wyposażone w instalację c.o., grzejniki elektryczne mogą stanowić podstawowe źródło ciepła. Przyjęło się jednak przekonanie, że nawet grzejniki elektryczne termooszczędne nie stanowią efektywnego ogrzewania. To jednak nieprawda – takie stwierdzenie odchodzi w zapomnienie. Generowanie ciepła może także zostać wdrożone za pomocą nowoczesnych grzejników. Koszt eksploatacji takich urządzeń w domu o kubaturze 100 m3 może wynieść jedynie 160 zł! Taki poziom można osiągnąć przy pomocy pompy ciepła czy ekogroszku, jednak grzejniki są o wiele tańsze i nie wymagają zastosowania tak rozbudowanej instalacji.

Już dziś wybierz dla siebie energooszczędne źródło ciepła!

Skoro energooszczędne ogrzewanie domu to twój cel, nie czekaj dłużej na zmiany! Możesz już teraz zdecydować, które urządzenie generujące ciepło zostanie zainstalowane w Twoim domu. Skorzystaj z potencjału energooszczędnych urządzeń grzewczych i poczuj różnicę w domowych wydatkach! Oszczędności są na wyciągnięcie ręki, wystarczy jedynie po nie sięgnąć! Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy pomogą w doborze odpowiedniego sprzętu do Twoich potrzeb.