Czyszczenie fotowoltaiki – czy jest potrzebne i jak je przeprowadzać?

Prawidłowa konserwacja paneli fotowoltaicznych to klucz do ich długowieczności i ograniczenia utraty wydajności z upływem czasu. Jednym z elementów konserwacji jest czyszczenie fotowoltaiki. Postanowiliśmy raz na zawsze wyjaśnić, czy mycie paneli fotowoltaicznych to dobry pomysł. Wskazujemy również, jak sprawnie, skutecznie i bezpiecznie wykonywać czyszczenie modułów słonecznych

Czy mycie paneli fotowoltaicznych jest potrzebne?

Kwestia konieczności czyszczenia fotowoltaiki budzi pewne kontrowersje. Jednak specjaliści są zgodni, że raz na jakiś czas mycie paneli fotowoltaicznych jest konieczne. Zalegający na ich powierzchni kurz, smog i inne zanieczyszczenia powodują spadek ich wydajności, który w skrajnych przypadkach może sięgać nawet 20%. Spore zagrożenie stanowią również ptasie odchody, które ze względu na swoje właściwości żrące mogą nieodwracalnie uszkodzić moduły. Stąd też czyszczenie paneli fotowoltaicznych z tego typu zabrudzeń jest nie tyle rekomendowane, co wręcz konieczne.

Jak przebiega czyszczenie fotowoltaiki?

Istnieje kilka metod mycia instalacji fotowoltaicznych. W dalszej części tekstu wymieniamy metody specjalistyczne. Należy jednak podkreślić, że korzysta się z nich głównie na farmach wiatrowych, natomiast w przypadku instalacji przy gospodarstwach domowych mycie paneli fotowoltaicznych jest o wiele łatwiejszej. W tym przypadku używa się wody destylowanej z opcjonalnym dodatkiem niewielkiej ilości łagodnych detergentów. Silniejsze środki do mycia paneli fotowoltaicznych stosuje się jedynie przy większych zabrudzeniach. Jednak preparaty należy dobierać bardzo ostrożnie, aby uniknąć ryzyka uszkodzenia modułów.

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych zaleca się wykonywać z użyciem wody destylowanej, ponieważ nie pozostawia ona smug. Aby doczyścić zabrudzenia, trzeba użyć szczotki z miękkim włosiem. Nie należy mocno pocierać paneli, ponieważ mogłoby to doprowadzić do uszkodzenia ogniw. Podobnie niewskazane jest korzystanie ze strumienia wody pod ciśnieniem. 

Być może zastanawiasz się, jak wyczyścić zabrudzone panele fotowoltaiczne znajdujące się na dachu? Dostęp do nich często jest utrudniony. Przeważnie jednak czyszczenie fotowoltaiki wykonuje się z ziemi, używając specjalnych szczotek odpowiedniej długości. Ważne jest czyszczenie modułów fotowoltaicznych pod odpowiednim kątem. Natomiast odległość osoby czyszczącej od panelu nie powinna przekraczać 18. metrów w linii prostej. 

Specjalistyczne metody mycia instalacji fotowoltaicznych

Poza standardową metodą czyszczenia paneli fotowoltaicznych, która w przypadku instalacji przydomowych zupełnie wystarczy, istnieją również specjalistyczne metody mycia instalacji fotowoltaicznych. Mowa tutaj o kompletnych systemach konserwacji:

  • odwrócona osmoza – czyszczenie wodą demineralizowaną i destylowaną z wykorzystaniem odwróconej osmozy zapewniające skuteczność czyszczenia do 98%;
  • czyszczenie jonowo-kationowe – wykorzystuje filtr żywiczny ze złożem mieszanym. Najskuteczniejsza metoda czyszczenia fotowoltaiki osiągająca efektywność do 99,9%;
  • systemy zrobotyzowane – stosowane tylko na bardzo dużych powierzchniach;
  • systemy prętowe – z zastosowaniem modułów wykonanych z solidnych, lecz lekkich materiałów takich jak aluminium.

Kiedy myć panele fotowoltaiczne?

Zastanawiasz się, kiedy najlepiej myć panele fotowoltaiczne i z jaką częstotliwością wykonywać czyszczenie fotowoltaiki? Zasadniczo mycie paneli fotowoltaicznych można wykonywać w dowolnie wybranym okresie. Jednak naszym zdaniem najlepszym rozwiązaniem jest czyszczenie jesienią, a później wiosną. Nie rekomenduje się czyszczenia fotowoltaiki częściej niż dwa razy w roku. Natomiast, gdy nie ma większych i zakłócających pracę paneli zabrudzeń, można to robić rzadziej. Dlaczego jednak jesień to dobry czas? Podczas mycia paneli można jednocześnie usunąć zalegające na modułach liście. Ponadto czyste panele będą wydajniej pracować zimą, gdy do powierzchni ogniw dociera mniejsza ilość promieni słonecznych.

Ważna jest również odpowiednia godzina mycia paneli fotowoltaicznych. Najlepiej robić to rano lub wieczorem. Nie zaleca się czyszczenia modułów w południe przy wysokiej temperaturze i intensywnym słońcu. Zbyt szybkie schnięcie ogniw może doprowadzić do ich trwałego uszkodzenia.

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych a bezpieczeństwo

Wiesz już, jak wyczyścić zabrudzone panele fotowoltaiczne. Jednak czy jest to bezpieczne? Pamiętaj, że instalacja fotowoltaiczna to sprzęt elektryczny. Dlatego też mycie paneli fotowoltaicznych wodą wymaga szczególnej ostrożności. Przestrzeganie poniższych wskazówek pomaga uchronić się przed nieszczęśliwym wypadkiem:

  1. Przed rozpoczęciem czyszczenia fotowoltaiki należy wyłączyć instalację.
  2. Wszystkie urządzenia używane do czyszczenia instalacji fotowoltaicznej powinny być odpowiednio zaizolowane.
  3. W przypadku mycia paneli fotowoltaicznych z poziomu dachu należy zachować szczególną ostrożność – to zadanie może wykonywać tylko osoba z uprawnieniami do prac na wysokości.

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych można wykonać także samodzielnie. Jednak zalecamy zlecić to specjalistom. Ich usługi są gwarancją bezpiecznego wykonania czyszczenia – nie tylko dla wykonawców, ale i dla modułów. Fachowiec dobierze odpowiednie środki do czyszczenia paneli fotowoltaicznych i będzie działać zgodnie z zasadami BHP, kierując się wiedzą i doświadczeniem.


Mamy nadzieję, że pomogliśmy rozwiać wątpliwości w kwestii mycia paneli słonecznych. Czyszczenie fotowoltaiki jest rekomendowane a czasami wręcz konieczne. Należy jednak wykonywać je ostrożnie, stosując odpowiednie środki do czyszczenia paneli fotowoltaicznych, właściwe narzędzia i metody. Nie należy też wykonywać czyszczenia zbyt często. Przestrzegając powyższych zasad, sprawisz, że Twoja instalacja fotowoltaiczna zawsze będzie pracować z najwydajniej.