Rozświetlamy Polskę – dofinansowanie na lampy solarne- szczegóły

Rozświetlamy Polskę to nowy program oferujący dofinansowanie na oświetlenie uliczne. Sprawdź, co warto wiedzieć o projekcie. Poniżej przedstawiamy jego szczegóły, cele i najlepsze dostępne rozwiązania finansowane przez dotację.

Czym jest program Rozświetlamy Polskę?

Rozświetlamy Polskę to program modernizacji infrastruktury oświetlenia drogowego w Polsce. Dofinansowanie dotyczy wymiany opraw oświetleniowych w przestrzeni publicznej. Dotację można uzyskać na wymianę świateł drogowych oraz lamp parkingowych. Celem programu Rozświetlamy Polskę jest unowocześnienie infrastruktury oświetlenia, co z założenia ma mieć szereg pozytywnych konsekwencji dla gmin i ich obywateli, a także dla całego kraju oraz dla środowiska. Główne korzyści, jakie mają wynikać z wdrożenia programu, to:

  • ograniczenie kosztów związanych z użytkowaniem energii elektrycznej – oprawy oświetleniowe przy polskich drogach to najczęściej konstrukcje o mocy od 50 do 400 W, co przekłada się na ogromny pobór energii elektrycznej, a tym samym wysokie wydatki gmin, czyli ostatecznie nas wszystkich. Rozświetlamy Polskę to program, w którym postawiono ambitne cele. Nowoczesne oświetlenie LED z naciskiem na lampy solarne ma doprowadzić do ograniczenia rocznych kosztów ponoszonych przez gminy w związku z oświetleniem przestrzeni publicznej nawet o 1 mld zł rocznie;
  • ograniczenie skali zanieczyszczenia środowiska – obecnie oświetlenie uliczne w Polsce w liczbie około 3,4 mln opraw wykorzystuje rocznie ok. 3 TWh energii. Wynika to z faktu dominacji energochłonnego oświetlenia sodowego. Rozświetlamy Polskę to program, w ramach którego ma ono zostać zastąpione przez energooszczędne oświetlenie uliczne LED. Jak wskazuje wiceminister rozwoju i technologii Grzegorz Piechowiak, program ma doprowadzić do ograniczenia ilości zużywanej energii o ponad połowę, co przełoży się na redukcję emisji dwutlenku węgla nawet o 1,3 mln ton w skali roku;
  • wyższa jakość oświetlenia przestrzeni publicznej – skuteczne oświetlenie dróg, parkingów czy placów przekłada się nie tylko na wyższy komfort użytkowania przestrzeni publicznej, ale również na wyższy poziom bezpieczeństwa. Nowoczesne lampy LED to nie tylko mniejszy pobór energii, a więc niższe wydatki i mniejsze zanieczyszczenie środowiska, ale również wyższa jakość światła gwarantująca lepszą widoczność.

Dotacje na oświetlenie uliczne LED – ile wynosi dofinansowanie?

Całkowity budżet programu to około 1 mld zł. dofinansowanie na oświetlenie uliczne mogła wnioskować każda gmina miejska i miejsko-wiejska, a także każdy związek międzygminny. Nabór rozpoczął się 28 sierpnia 2023 roku i zakończył 18 września 2023 roku. Każdy wnioskodawca może uzyskać dotację do 80% kosztów kwalifikowanych. Maksymalna kwota dofinansowania dla wnioskodawcy to 4 mln zł. Podmiotem zajmującym się obsługą programu jest Bank Gospodarstwa Krajowego.

dofinansowanie na lampy solarne z fotowoltaiką

Lampy solarne LED – dlaczego ten wybór?

Regulamin programu Rozświetlamy Polskę nie określa jednoznacznie, na jakiego typu oprawy oświetleniowe mają zostać spożytkowane środki z dotacji. W domyśle jednak jest to oświetlenie uliczne LED, na co wskazują choćby słowa wiceministra rozwoju i technologii Grzegorza Piechowiaka:

„Oświetlenie typu LED charakteryzuje się długą żywotnością i niskim zużyciem energii. Zmiana opraw pomoże samorządom wygenerować oszczędności, które będzie można przeznaczyć na realizację innych projektów. Dzięki poprawie jakości oświetlenia na drogach zwiększy się także bezpieczeństwo i komfort mieszkańców. Nie bez znaczenia są także kwestie związane z ochroną środowiska.”

Dzisiaj to właśnie technologia LED jest dominująca w zakresie oświetlenia stref publicznych i nie tylko. Wynika to z szeregu zalet tego rozwiązania, na czele rzecz jasna z niskim poborem energii. Nasze świetlówki LED gwarantują nawet o 50–60% mniejszy pobór energii niż eksploatacja standardowych świetlówek przy tym samym natężeniu oświetlenia. Jednak to nie wszystko, gdyż oświetlenie drogowe czy lampy parkingowe typu LED wykazują się wielokrotnie dłuższą trwałością niż tradycyjne świetlówki wykorzystywane dotychczas. Montaż lamp ulicznych LED to inwestycja na lata, która nie wymaga ciągłych wymian źródeł światła ani zakrojonej na szeroką skalę konserwacji w jakimkolwiek innym wymiarze. Światła LED to wysoka jakość oświetlenia przyjaznego dla oka i przede wszystkim – skutecznego.

Maksymalna oszczędność – lampy solarne LED

Oświetlenie LED to rozwiązanie energooszczędne, jednak wciąż wymagające zasilania energią elektryczną. Zatem sama wymiana opraw na oświetlenia LED, choć stanowi duże ograniczenie kosztów związanych z użytkowaniem energii elektrycznej i środek ku ochronie środowiska, nie zapewnia całkowitej redukcji w powyższych wymiarach. Aby do niej doprowadzić, konieczne jest zastosowanie przyjaznego dla środowiska i bezkosztowego źródła energii elektrycznej, które stanowi fotowoltaika.

W ramach programu Rozświetlamy Polskę warto zainwestować w lampy solarne LED. W naszej ofercie znajdują się najnowszej generacji lampy Halfintegra INB. Polecamy lampę o mocy 30–40 W zintegrowaną z panelem fotowoltaicznym 60 Wp. Maksymalną funkcjonalność i efektywność naszych lamp solarnych LED zapewnia unikalna konstrukcja z możliwością obrotu panelu o 360 stopni, co umożliwia znalezienie optymalnego naświetlenia o każdej porze. Natomiast możliwość kontroli regulacji kąta nachylenia w pionie odpowiada za krótki czas ładowania akumulatora, który wynosi zaledwie od 6 do 8 godzin, co wystarcza na nieprzerwaną pracę nawet do 36 godzin. W konsekwencji lampa zapewnia oświetlenie również w dni pochmurne, deszczowe czy obfitujące w opady śniegu. Co więcej, inteligentny tryb świecenia pozwala dopasować strumień światła do panujących warunków pogodowych.

Program Rozświetlamy Polskę to projekt, który ma w krótkim czasie ograniczyć wydatki gmin związane z oświetlaniem przestrzeni publicznej oraz istotnie zmniejszyć emisję dwutlenku węgla. Na realizację projektu przeznaczono wysokie środki, co daje duże szanse na osiągnięcie postawionych celów. Kluczowy będzie jednak montaż odpowiednich opraw, które realnie ograniczą zużycie energii elektrycznej. Wyłącznie lampy solarne LED zapewniają całkowitą redukcję zużycia energii z sieci za sprawą zintegrowanego panelu fotowoltaicznego o wysokiej sprawności.