Czy fotowoltaika to dobry pomysł w 2020?

Już kilkadziesiąt tysięcy budynków w Polsce wytwarza prąd za pośrednictwem instalacji fotowoltaicznych. To rezultat, który jasno pokazuje, że branża OZE rozwija się coraz prężniej w naszym kraju. Jak opłacalność fotowoltaiki prezentuje się w 2020 roku? Nowe przepisy, kolejne innowacje oraz wzrost cen energii, jak te czynniki wpłyną na rentowność inwestycji w panele słoneczne?

Zmiany klimatyczne i prawne motorem napędowym dla branży OZE

W ostatnich latach można zauważyć wzrost popytu na instalacje fotowoltaiczne, wynika to ze zmian klimatycznych, co uwarunkowane jest rosnącą świadomością ekologiczną wśród Polaków. Na konieczność zadbania o stan środowiska i walkę ze smogiem odpowiednio zareagowali ustawodawcy. Rok 2020 to czas wprowadzenia nowych regulacji prawnych, które mają na celu zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w kontekście produkcji energii elektrycznej. Trudno się dziwić, wszyscy zdajemy sobie sprawę z kurczenia się zasobów naturalnych.

Okazuje się, że tegoroczne zmiany w prawodawstwie, to doskonały moment na inwestycje w panele fotowoltaiczne. To nie tylko sposób na poradzenie sobie z rosnącymi cenami energii elektrycznej, ale podążanie za innowacjami technologicznymi. Tym samym na polskim rynku pojawia się coraz więcej firm, które świadczą usługę montażu, wytwarzania i serwisowania paneli PV. Wdrożony pakiet nowych przepisów w styczniu 2020 roku ustanawia m.in. ulgę termomodernizacyjną, czyli możliwość odliczenia od podatku dochodowego wartości brutto instalacji do kwoty 53 tysięcy złotych.

Panele fotowoltaiczne tanieją!

Rok 2020 sprzyja inwestycjom w odnawialne źródła energii, także z powodu rozwoju samej branży. Postęp i popularność tego rozwiązania w ostatnich latach sprawiły, że koszt komponentów, jak i usług uległ znacznemu obniżeniu. Tym bardziej, że z racji podwyżek cen energii, przedsiębiorstwa instalujące panele fotowoltaiczne będą skłonne obniżyć ceny swoich produktów i usług. Nie oznacza to, że firmy będą na tym stratne, gdyż z dużą dozą prawdopodobieństwa można spodziewać się boomu na inwestycje w instalacje fotowoltaiczne. Warto zaznaczyć, że dofinansowania państwowe dodatkowo zwiększą popyt na wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii.

Ulgi obejmują wszystkich podatników PIT niezależnie od skali podatkowej. W panele fotowoltaiczne inwestują coraz chętniej rolnicy, którzy od tej pory mogą ubiegać się o ulgę inwestycyjną w wysokości 25%, odliczanej od podatku rolnego. Biorąc pod uwagę wszystkie tegoroczne korzyści, warto zastanowić się, czy to właśnie najodpowiedniejszy moment na inwestycje w instalacje fotowoltaiczne? To historycznie najlepszy czas, zarówno pod względem cen modułów i osprzętu, jak i przepisów prawnych. Warto zaznaczyć, że taki stan nie będzie trwał wiecznie, dlatego im szybciej skontaktujemy się z instalatorami, tym lepiej. Czas na komponenty i montaż coraz bardziej wydłuża się, a obecne trendy na rynku w niedalekiej przyszłości potwierdzają prognozowany wzrost zainteresowania energią słoneczną.