Czy istnieje ulga podatkowa za instalację fotowoltaiczną?

 

Dopłaty w ramach programu “Mój Prąd” były motywacją do montażu solarów u wielu inwestorów. Czy wiesz, że od 2019 roku możesz dodatkowo skorzystać z ulgi podatkowej? Poznaj szczegóły tzw. ulgi termomodernizacyjnej i dowiedz się, co i kiedy możesz odliczyć od podatku dochodowego.
W razie pytań lub wątpliwości skontaktuj się ze specjalistami oferującymi instalacje fotowoltaiczne. Łódź to miasto, w którym nie brakuje ekspertów, jesteśmy także i my, czyli Pro-Sun.com.pl. 

Kiedy można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?

Przysługuje ona wyłącznie osobom (płatnikom podatku) będącym właścicielami lub współwłaścicielami budynku mieszkalnego, czyli domu jednorodzinnego. W definicji znajdziemy informacje m.in. o tym, że musi być to obiekt wolnostojący lub w zabudowie bliźniaczej, szeregowej, ewentualnie w grupowej, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość. Jego głównym i najistotniejszym celem musi być zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych.

Do ulgi termomodernizacyjnej dopuszcza się również nieruchomości, z których zostały wydzielone dwa niezależne lokale mieszkalne lub jeden lokal mieszkalny i użytkowy, którego powierzchnia nie przekracza 30 % całości obiektu. Co ciekawe, budynek musi być dostosowany do ww. definicji najpóźniej w dniu dokonania odliczenia.

Czy ulga przysługuje także w sytuacji instalacji systemu fotowoltaicznego na innej nieruchomości, która znajduje się na posesji? Tak. Do takich obiektów zaliczamy m.in. garaże, budynki gospodarcze i konstrukcje wypoczynkowe (np. altanki), które służą budynkowi mieszkalnemu.

Cały proces polega na odliczeniu kosztów instalacji od podstawy podatku. Konkretne koszty zostały określone w rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju, a lista jest naprawdę długa. Znajdują się na niej m.in. ogniwa fotowoltaiczne z osprzętem i usługa montażu instalacji fotowoltaicznej. Można więc powiedzieć, że wszystko, co związane jest z inwestycją w system fotowoltaiki może stać się podstawą do odliczenia. Warto jednak przed podjęciem konkretnych działań, zapoznać się z treścią ww. rozporządzenia.

Kto i ile ulgi może otrzymać?

Kto może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej? Odliczenia od podatku przysługują osobom rozliczającym dochody według:

  • skali podatkowej 17%,
  • skali podatkowej 32%,
  • jednolitej stawki 19%,
  • ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Maksymalna kwota odliczenia to 53 tys. zł. Dotyczy wszystkich inwestycji w budynkach, których właścicielem lub współwłaścicielem jest dany podatnik. Kwota 53 tys. przysługuje na osobę, co oznacza, że w przypadku małżonków może ona sięgać nawet 106 tys. zł. Dodatkowo gdyby suma była wyższa od rocznego dochodu, nadwyżkę można odliczyć w kolejnych latach. Okres nie może jednak przekraczać 6 lat od pierwszego wydatku.

Chcesz bliżej poznać dostępne możliwości i instalacje fotowoltaiczne? Łódź to miejsce, w którym spotkasz specjalistów z Pro-Sun.com.pl. Jesteśmy zespołem wykwalifikowanych i doświadczonych ekspertów, którzy odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania o każdy etap procesu inwestycji, montażu, obsługi, czy ulgi podatkowej od wykorzystywanej instalacji fotowoltaicznej.