Czy na moim dachu można zbudować instalację paneli fotowoltaicznych?

 

Podjęcie decyzji o stworzeniu przydomowej instalacji fotowoltaicznej to już połowa sukcesu. Jednak decydujące znaczenie odgrywa w tym przypadku usytuowanie określonego miejsca. Warunki zabudowy i wiele innych czynników wpływa w dużym stopniu na konfigurację instalacji fotowoltaicznej. Od czego zależy możliwość stworzenia wydajnej mikroelektrowni?

Konstrukcja i położenie dachu

Jeśli chcemy, aby ogniwa fotowoltaiczne zostały umiejscowione na naszym dachu, to w pierwszej kolejności musimy wziąć pod uwagę jego konstrukcję. Ważna jest ilość spadów, lukarny, co wpływa na zacienianie połaci. Ponadto usytuowanie dachu względem kierunków świata również ma niebagatelne znaczenie. Warunki zabudowy warunkują korzyści, jakie może nam dać fotowoltaika. Istotne jest też uwzględnienie nawet najmniejszych i okresowych zacienień modułów fotowoltaicznych. Jeśli konstrukcja dachu nie jest sprzyjająca do stworzenia wydajnej elektrowni, to warto zastosować kolektory słoneczne. Z racji swojej sprawności wymagają one znacznie mniejsze powierzchni zabudowy i są mniej wrażliwe na zacienianie.

Projektowanie instalacji fotowoltaicznych prowadzone przez specjalnie wyspecjalizowane do tego firmy jest w tej chwili bardzo pożądaną usługą. Panele fotowoltaiczne powinny być odpowiednio umiejscowione, w przeciwnym razie zwrot inwestycji nadejdzie znacznie później niż to przewidujemy. Niestety istnieją warunki zabudowy, które mogą uniemożliwić zastosowanie rozwiązań fotowoltaiki. To przypadki, kiedy to mamy do czynienia z bardzo złożoną budową dachu i zbyt małą powierzchnią dla zastosowania choćby kilku paneli. W przypadku najmniejszej instalacji wymaga się przynajmniej 6-7m2 wolnej i odpowiednio nasłonecznionej powierzchni dachu.

Wymagania prawne i warunki naturalne

Sama sprzyjające konstrukcja dachu nie uprawnia nikogo do instalacji ogniw fotowoltaicznych. Należy przestrzegać zapisów w ustawie o odnawialnych źródłach energii z dnia 22 czerwca 2016 roku. Wprowadziła ona wiele istotnych zmian i przepisów, które należy przestrzegać. Przede wszystkim panele fotowoltaiczne powinny produkować tyle energii ile konsumuje dane gospodarstwo domowe. Stąd też istotne jest odpowiednie oszacowanie zapotrzebowania względem planowanego projektu. Nie jest wymagane pozwolenie na budowę oraz jej zgłoszenie, gdy ogniwa fotowoltaiczne nie przekroczą mocy 40 kW. Powyżej tego zakresu należy ubiegać się o odpowiednią dokumentację.

Przede wszystkim warunki klimatyczne sprawiają, aby fotowoltaika była inwestycją, która się opłaci. W przypadku Polski zwłaszcza zimą, panele fotowoltaiczne muszą pobierać światło słoneczne przebijające się przez chmury. Warto też zainwestować w mechanizm, który magazynuje rozproszone promienie słoneczne. Przed przystąpieniem do budowy istotne jest zainwestowanie środków w audyt energetyczny. Pozwala to na projektowanie instalacji fotowoltaicznych gwarantujących sprawność oraz opłacalność. Część firm na polskim rynku wykonuje tę usługę darmowo.