Panele fotowoltaiczne na gruncie czy montaż na dachu?

 

Inwestując w instalację fotowoltaiczną, na pewno chcesz wykorzystać jej maksymalny potencjał. Warto więc zastanowić się nad miejscem, w którym solary zostaną ulokowane.
Panele słoneczne najczęściej są montowane na dachach budynków. To nie jedyne miejsce do zamontowania solarów, ponieważ instalacje fotowoltaiczną można również zamontować na gruncie.

Który z wariantów jest efektywniejszy? Oba rozwiązania mają wiele zalet i wad. Spróbujemy przedstawić je wszystkie, by rozwiać wątpliwości związane z wyborem. Pamiętaj, że świadomy klient to bezpieczny i zadowolony użytkownik. Planowanie i projektowanie instalacji fotowoltaicznych zostaw ekspertom, którzy dzięki doświadczeniu wiedzą, co i kiedy sprawdza się najlepiej.

Panele fotowoltaiczne na dachu

Dlaczego instalacja solarów na dachu cieszy się tak dużym uznaniem? Solary usytuowane są zazwyczaj w najwyższym punkcie na posesji (zminimalizowanie ryzyka, że ogniwa słoneczne będą schowane w cieniu). Dodatkowo nie marnujesz przestrzeni użytkowej posesji, którą możesz eksploatować w bardziej pożyteczny sposób.

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu jest najpowszechniejszą metodą, jednak w dużej mierze zależy on od konstrukcji pokrycia dachowego. W sytuacji, w której dach jest mocno zaciemniony i jego kąt nachylenia skierowany jest na północ, fotowoltaika dachowa nie będzie najbardziej opłacalną inwestycją.

Warto więc przed podjęciem dalszych działań wykonać profesjonalny audyt. Zespół Pro-Sun chętnie się tym zajmie, kierując się myślą o Twoich oczekiwaniach.

Panele fotowoltaiczne na gruncie

Dysponujesz wolną przestrzenią na swojej posesji, która nie jest przysłonięta drzewami lub innymi budynkami? Twój dach nie do końca spełnia wymogi montażu paneli fotowoltaicznych? W celu maksymalizacji oszczędności, warto od razu zainwestować w większą ilość solarów. Należy jednak pamiętać o solidnej konstrukcji podtrzymującej, która utrzyma solary przez wiele lat pod odpowiednim kątem nachylenia.

Montaż i konserwacja

Montaż paneli na gruncie z przyczyn logistycznych jest o wiele prostszy i bezpieczniejszy. Do tego dochodzi obowiązek dokonywania regularnych przeglądów i prac konserwacyjnych, np. raz w roku. Jeśli instalacja będzie usytuowana w niedalekiej odległości od ruchliwej ulicy, musisz również wziąć pod uwagę konieczność częstego czyszczenia powierzchni paneli, pozbyć się warstwy problematycznego kurzu, zwłaszcza latem. Można więc uznać, że fotowoltaika na gruncie wygrywa z instalacjami dachowymi w każdej płaszczyźnie. Niestety, nie każdy może pozwolić sobie na to, by wykorzystywać w ten sposób swoją posesję.

Zastanawiasz się nad tym, gdzie w Twoim przypadku najlepiej sprawdzą się panele fotowoltaiczne? Łódź to miasto, w którym znajduje się siedziba naszej firmy. Jeśli chcesz skonsultować swój pomysł z naszymi specjalistami, zadzwoń i umów się na spotkanie. Przyjedziemy, wykonamy oględziny oraz pomiary i na tej podstawie zaprezentujemy Ci możliwości, które będą dla Ciebie najbardziej optymalne. To naprawdę prostsze niż Ci się wydaje! Skontaktuj się z nami!