Panele fotowoltaiczne na gruncie czy montaż na dachu?

Inwestując w instalację fotowoltaiczną, na pewno chcesz wykorzystać jej maksymalny potencjał. Zatem powinieneś się zastanowić, gdzie zainstalować fotowoltaikę? Lepsza będzie fotowoltaika na dachu czy też fotowoltaika postawiona na gruncie? Panele słoneczne najczęściej są montowane na dachach budynków. Jednak montaż na gruncie również jest wybieranym i często najlepszym z dostępnych rozwiązań.

Który z wariantów jest uważany za efektywniejszy? Oba rozwiązania mają wiele zalet i wad. Spróbujemy przedstawić je wszystkie, aby rozwiać wątpliwości związane z wyborem. Pamiętaj, że świadomy klient to bezpieczny i zadowolony użytkownik. Planowanie i projektowanie instalacji fotowoltaicznych zostaw ekspertom, którzy dzięki wieloletniemu doświadczeniu wiedzą, co i kiedy sprawdza się najlepiej.

Panele fotowoltaiczne na dachu

Dlaczego instalacja solarów na dachu cieszy się tak dużym uznaniem? Wynika to z zalet tego rozwiązania, do których należą:

  • lokalizacja paneli w najwyższym punkcie na posesji,
  • oszczędność miejsca,
  • możliwość maksymalnego wykorzystania nachylenia dachu.

Solary zazwyczaj montowane są w najwyższym punkcie na posesji, tym samym zminimalizowane zostaje ryzyko, że ogniwa słoneczne będą schowane w cieniu, dlatego że brakuje obiektów, które mogłyby je przysłonić. Dodatkowo nie marnujesz przestrzeni użytkowej posesji, którą możesz eksploatować w inny sposób. Wręcz przeciwnie, udaje Ci się zagospodarować miejsce na dachu, które trudno wykorzystać w jakikolwiek inny sposób.

Warto wspomnieć również o możliwości wykorzystania naturalnego pochylenia dachowego. Aby wydajność modułów była jak najwyższa, trzeba je odpowiednio nachylić. Montując panele fotowoltaiczne na dachu pochyłym często nie jest wymagane nachylanie konstrukcji pod panelami. Wystarczy zainstalować moduły na dachu, aby od razu przyjęły pożądaną pozycję.

Fotowoltaika na dachu i jej minusy

Zastanawiając się, co będzie lepszym rozwiązaniem – instalacja fotowoltaiczna na dachu czy na gruncie – trzeba wziąć pod uwagę również wady obu rozwiązań. Problemy pojawiające się w przypadku fotowoltaiki na dachu to przede wszystkim:

  • skomplikowana konstrukcja dachu,
  • nachylenie w nieodpowiednim kierunku,
  • niewłaściwy materiał pokrycia dachowego.

Złożoność konstrukcji dachu może sprawić, że montaż odpowiedniej liczby paneli fotowoltaicznych okaże się niemożliwa. Problem stanowi niewielka ilość miejsca, ale też zacienienie pojawiające się w wielu miejscach. Ponadto dach może nie dawać wyboru w kwestii tego, w jakim kierunku ustawić panele fotowoltaiczne. O ile jest skierowany na południe, nie stanowi to problemu, jednak w przypadku pozostałych kierunków uzyskanie maksymalnej wydajności modułów w zasadzie jest niemożliwe. Trzecim z największych problemów jest natomiast materiał wykonania dachu utrudniający montaż  paneli. Niemniej ten problem jesteśmy w stanie rozwiązać przez wybranie i zamontowanie właściwej konstrukcji pod panele, wykorzystując odpowiednie mocowania.

Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie

Dysponujesz wolną przestrzenią na posesji, która nie jest przysłonięta drzewami lub innymi budynkami? Twój dach nie do końca spełnia wymogi montażu paneli fotowoltaicznych? W takiej sytuacji montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie może być najlepszą decyzją. Fotowoltaika postawiona na gruncie to dobre rozwiązanie w przypadku:

  • dysponowania dużą wolną przestrzenią,
  • brakiem obiektów mogących powodować zacienienie,
  • dachem niedostosowanym do montażu fotowoltaiki.

Nadal nie wiesz, co będzie lepsze – instalacja fotowoltaiczna na dachu czy na gruncie? Skontaktuj się z nami. Ekipa Pro-Sun to fachowcy, którzy chętnie przyjadą do Ciebie, by wykonać darmowy audyt. Wskażemy, które rozwiązanie będzie dla CIebie optymalne.

Montaż i konserwacja

Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie z przyczyn logistycznych jest o wiele łatwiejszy i bezpieczniejszy. Niemniej nasz profesjonalny zespół szybko i sprawnie wykonuje też montaż fotowoltaiki na dachu.

W kwestii konserwacji warto pamiętać, że jeśli instalacja znajdzie się niedaleko od ruchliwej ulicy, musisz wziąć pod uwagę konieczność częstego czyszczenia powierzchni paneli, aby pozbyć się warstwy problematycznego kurzu – zwłaszcza latem. Konserwacja i czyszczenie fotowoltaiki postawionej na gruncie są łatwiejsze niż w przypadku fotowoltaiki dachowej ze względu na łatwiejszy dostęp do modułów. Z drugiej strony profesjonalna ekipa dysponująca odpowiednim sprzętem, szybko i sprawnie wykona zabiegi konserwacyjne również w przypadku fotowoltaiki na dachu.

Zastanawiasz się nad tym, gdzie zainstalować fotowoltaikę? Łódź to miasto, w którym znajduje się siedziba naszej firmy – uzyskasz tutaj odpowiedzi na wszystkie pytania. Jeśli chcesz skonsultować swój pomysł z naszymi specjalistami, zadzwoń i umów się na spotkanie. Audyt możesz zamówić również telefonicznie. Przyjedziemy, wykonamy oględziny oraz pomiary i na tej podstawie zaprezentujemy Ci rozwiązania, które będą dla Ciebie optymalne. To naprawdę prostsze niż Ci się wydaje! Skontaktuj się z nami już dzisiaj!