Wzrost cen prądu 2020

 

Stawki dotyczące cen prądu w naszym kraju regulowane są ustawowo. Takie sztuczne zarządzanie kwotami nie jest w stanie wyeliminować reguł rządzących rynkiem, którym podlega wartość energii elektrycznej. W 2019 roku podjęto decyzję o zamrożeniu cen i utrzymaniu ich na poziomie tych z czerwca 2018 roku. Odbiorcy końcowi nie odczuli w swoich portfelach żadnych zmian, ale zgoła inaczej ta kwestia wyglądała w przypadku kosztów ponoszonych przez przedsiębiorstwa energetyczne.

Koniec z wyjątkowymi rozwiązaniami – prąd zdrożeje

Dlaczego w 2019 roku zdecydowano się na ustawowe wprowadzenie systemu rekompensat? W sytuacji, gdy ceny energii rosły, a z drugiej strony zachowano ich poziom dla odbiorców końcowych, to należało pokryć różnicę sprzedawcom, czyli w tej sytuacji przedsiębiorstwom energetycznym. Stan ten nie mógł trwać wiecznie, gdyż na całkowity koszt energii elektrycznej składają się koszty sprzedaży oraz dystrybucji. To także efekt coraz droższych pozwoleń na emisję CO2, co było widoczne już w 2019 roku, kiedy to cena za tonę była o ok. 20% wyższa w porównaniu z rokiem wcześniejszym.

W ramach dóbr i usług związanych z gospodarstwem domowym, drugą najszybciej drożejącą kategorią w 2020 roku jest właśnie energia elektryczna. Dla przykładu, ceny w lutym były już o 13% wyższe niż w roku ubiegłym! Niestety nie jest to ostatnia podwyżka i nie w sposób założyć, kiedy dojdzie do kolejnej. Jeśli już teraz następują, tak wyraźne wzrosty cen, to lepiej nie myśleć, jak sytuacja będzie wyglądać za kilka lat. Najprawdopodobniej do 2030 rok prąd podrożeje o 100%! Warto przy tej okazji pomyśleć o inwestycji w ogniwa fotowoltaiczne.

Fotowoltaika nigdy nie była tańsza

Z roku na rok wzrasta opłacalność inwestycji w odnawialne źródła energii. Niestety w Polsce ciągle węgiel kamienny stanowi podstawowe źródło wytwarzania energii. Przy rosnących cenach uprawnień do emisji CO2 i przeciwdziałaniom Unii Europejskiej na rzecz degradacji środowiska, to krótkowzroczna strategia. Stąd też fotowoltaika, czyli czysta energia zyskuje nowe przywileje, zarówno w kwestiach prawnych, jak i rynkowych. Nowe przepisy wdrażane w 2020 roku zakładają możliwość odliczenia kosztów inwestycji od podatku dochodowego. To reakcja na regularnie wzrastający już od kilku lat trend na ogniwa fotowoltaiczne.

Popularność korzystania z odnawialnych źródeł energii przez Polaków odczuwalna jest w branży OZE. Znacznej obniżce uległy ceny komponentów i osprzętu proponowanego przez firmy świadczące usługi z zakresu fotowoltaiki. Gołym okiem widać, że to najodpowiedniejsza chwila dla inwestorów zainteresowanych panelami PV. Przede wszystkim to gwarancja efektywnego działania instalacji na wiele lat i niezależność od podwyżek prądu. Niskie rachunki za energię elektryczną, coraz krótszych czas zwrotu inwestycji, z racji zmian klimatycznych, to tylko kilka zalet tego rozwiązania. Podwyżki cen prądu są nieuchronne, dlatego nie należy odwlekać decyzji zakupu instalacji fotowoltaicznej na później.