Ile kosztuje 1 kWh energii elektrycznej? Cena prądu w Polsce

Jednym ze stałych wydatków większości z nas jest opłata za energię elektryczną. Rozlicza się ją miesięcznie lub w innych interwałach czasowych na podstawie otrzymywanych rachunków, na których zawsze widnieje cena za 1 kWh. Co tak naprawdę kryje się za terminem 1 kWh? Jakie jeszcze czynniki wpływają na cenę energii? W naszym artykule odpowiadamy na te i wiele innych istotnych pytań.

Co oznacza 1 kWh i ile to wat?

Kilowatogodzina, czyli 1 kWh, to jednostka energii, którą wykorzystuje się do rozliczania zużycia prądu. Innymi słowy, zużycie prądu jest wyceniane przez wartość przypisaną do 

1 kWh

Często pada też pytanie o zależność kilowatogodzin i watów, czyli jednostki określającej moc urządzeń elektrycznych. Zatem 1 kWh – ile to wat. Należy zacząć od wyjaśnienia, że 1 kWh, czyli kilowatogodzina, to jednostka energii elektrycznej, a wat to jednostka mocy. 

Aby zrozumieć omawianą zależność, trzeba zgłębić kwestię terminologii. “Kilo” oznacza tysiąc, a “wat” to jednostka mocy. Wartość 1 kWh (kilowatogodzina) oznacza energię, która jest zużywana, gdy urządzenie o mocy 1 kW (kilowat) pracuje przez 1 godzinę. Tym samym, jeśli mamy żarówkę o mocy 100 watów (0,1 kW) i będzie ona świecić przez 10 godzin, zużyje energię w ilości 1 kWh. Ważne jest, aby odróżnić kilowatogodziny (jednostka energii) od watów, w tym kilowatów (jednostka mocy).

Od czego zależy cena za 1 kWh?

Zanim podamy, jaka jest średnia cena 1 kWh w 2023 roku, warto wytłumaczyć, od czego zależy wysokość tej stawki. Jak się okazuje, czynników jest wiele. Należą do nich m.in.:

 • wybrany operator,
 • lokalizacja,
 • taryfa,
 • liczba opłat dodatkowych,
 • wysokość opłat dodatkowych,
 • i wiele innych.

W dalszej części tekstu omawiamy najważniejsze czynniki wpływające na cenę prądu.

pexels-pok-rie-189524

Ile kosztuje 1 kWh w 2023 roku?

Ostatnie lata, a zwłaszcza miesiące, to niemal nieustanny wzrost cen 1 kWh prądu. Zatem ile kosztuje 1 kWh w 2023 roku? Poniżej podajemy średnie ceny u największych operatorów, z uwzględnieniem stawek za energię wykorzystaną w ramach limitu objętego zamrożeniem cen prądu, jak i za energię powyżej limitu. Na czym polega zamrożenie kosztów użytkowania prądu? Wyjaśniamy w dalszej części artykułu.

 1. Enea – 1,23 zł za 1 kWh powyżej limitu i 0,75 zł za 1 kWh poniżej limitu.
 2. Energa – 1,33 zł za 1 kWh powyżej limitu i 0,83 zł za 1 kWh poniżej limitu.
 3. Tauron – 1,23 zł za 1 kWh powyżej limitu i 0,76 zł za 1 kWh poniżej limitu.
 4. PGE – 1,32 zł za 1 kWh powyżej limitu i 0,81 zł za 1 kWh poniżej limitu.

Zamrożenie cen prądu – koszt 1 kWh w 2023 roku taki sam jak w roku 2022

Gwałtowne podwyżki cen prądu skłoniły polskie władze do wprowadzenia Tarczy Solidarnościowej, której kluczowym elementem miało być zamrożenie cen prądu. Rozwiązanie to rzeczywiście weszło w życie na początku 2023 roku. Zgodnie z założeniami, ceny 1 kWh zostały zamrożone na poziomie odpowiadającym cenom 1 kWh w 2022 roku. Jednak obowiązują pewne limity zużycia energii wycenianej po zamrożonej stawce. 

16 sierpnia 2023 wprowadzono ustawę podwyższającą roczne limity. W tej chwili wyglądają następująco:

 • 3000 kWh (wcześniej 2000 kWh) – standardowy limit dla wszystkich gospodarstw domowych,
 • 3600 kWh (wcześniej 2600 kWh) – obowiązuje, jeśli w gospodarstwie domowym zamieszkuje co najmniej jedna osoba z niepełnosprawnością,
 • 4000 kWh (wcześniej 3000 kWh) – dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny i dla gospodarstw rolnych.

Cena 1 kwh uzależniona od taryfy

O tym, jaka będzie cena 1 kWh prądu, decyduje również wybrana taryfa. Taryfa to nic innego jak określone zasady rozliczania użytkowania energii elektrycznej. Gospodarstwa domowe w większości korzystają z jednej z dwóch taryf:

 • taryfa G11 – najczęstszy wybór i rozwiązanie najprostsze konstrukcyjnie. W tym przypadku 1 kWh energii ma taką samą wartość bez względu na porę dnia. W standardowych warunkach ta taryfa okazuje się najkorzystniejsza,
 • taryfa G12 – taryfa określana jako dwustrefowa. Dostawca energii ustala różne ceny 1 kWh prądu dla określonych przedziałów czasowych. Przeważnie cena 1 kWh jest niższa w dzień, a wyższa w nocy. To rozwiązanie jest bardziej opłacalne dla gospodarstw aktywnych w nocy, o relatywnie niskim dziennym zużyciu energii oraz dla użytkowników ogrzewania elektrycznego

Koszt 1 kWh prądu – to jeszcze nie wszystko

Warto mieć świadomość, że cena 1 kWh, która widnieje na rachunku, to najważniejsza i najwyższa, ale wciąż tylko jedna z wielu składowych ceny za energię elektryczną. Podstawę wyliczeń kosztów energii stanowi energia czynna, czyli iloczyn ilości zużytej energii i ceny
1 kWh prądu. Jednak do tego są doliczane liczne opłaty dodatkowe. Niektóre z nich obowiązują w całym kraju, inne są zależne od dostawców prądu. Do głównych opłat dodatkowych należą:

 • opłata dystrybucyjna,
 • opłata abonamentowa,
 • opłata OZE całodobowa,
 • opłata mocowa,
 • opłata jakościowa,
 • opłata przejściowa.

Zmiany cen prądu na przestrzeni lat

Od ponad dwóch dekad mamy do czynienia z niemal stałym wzrostem cen 1 kWh energii elektrycznej. Niemniej zmiany te wynosiły zwykle od kilku, do maksymalnie kilkunastu procent w skali roku. Zdarzały się też lata, w których ceny spadały. Przykładowo w 2010 roku średni koszt 1 kWh wynosił 0,59 zł, w 2015 r. było to 0,65 zł, a w 2022 – 0,78 zł. Oznacza to wzrost cen o nieco ponad 30% na przestrzeni 12 lat. Natomiast na przełomie 2022 i 2023 roku stawka za 1 kWh energii elektrycznej w wielu miastach wzrosła o 0,50 zł lub więcej. Oznacza to podwyżkę o nawet 70% na przestrzeni zaledwie kilku miesięcy.

Przyczyn wysokich stawek za prąd jest wiele. Nie bez znaczenia jest ogólna sytuacja gospodarcza i wysoka inflacja. Jednak kluczowe role odgrywają rosnące ceny zielonych certyfikatów oraz coraz wyższe koszty uzyskiwania uprawnień do emisji CO2.

W odpowiedzi na drastyczną podwyżkę kosztu 1 kWh energii wprowadzono wspomnianą wcześniej Tarczę Solidarnościową. Niestety jest to tylko rozwiązanie tymczasowe, poza tym przekroczenie limitu oznacza konieczność uiszczania bardzo wysokich opłat za prąd. Zatem jak wygenerować oszczędności na rachunkach za prąd? Dowiesz się tego z dalszej części artykułu.

Jak obniżyć koszty?

Zastanawiasz się, jak obniżyć koszty związane ze zużyciem energii elektrycznej? Mamy dla Ciebie kilka propozycji:

 1. Zainwestuj w fotowoltaikę – instalacja solarna to sposób na samodzielną produkcję energii. Jeśli dodatkowo kupisz również magazyn energii, będziesz mógł całkowicie zrezygnować z prądu sieciowego lub ograniczyć jego zużycie do minimum. Aktualnie są dostępne liczne dotacje do fotowoltaiki, dzięki temu jesteś w stanie zamontować moduły fotowoltaiczne i akumulator naprawdę niskim kosztem.
 2. Zamontuj pompę ciepła – to coraz popularniejszy wybór do ogrzewania zarówno wody, jak i domu. Pompy ciepła jako urządzenia pobierające ciepło z otoczenia, są wyborem tanim i ekologicznym. Taki sprzęt wymaga zasilania prądem, jednak w stosunkowo niewielkiej ilości. Mimo to zalecamy montaż pompy wraz z fotowoltaiką, ponieważ to wybór najbardziej opłacalny.
 3. Postaw na nowoczesne technologie – warto zdecydować się na nowoczesne, energooszczędne instalacje, dzięki którym zużycie energii w Twoim gospodarstwie domowym spadnie. Sprawdź nasze kotły elektrodowe i grzejniki energooszczędne, czyli innowacyjne sposoby na obniżenie rachunków za prąd.
 4. Zadbaj o odpowiednią izolację swojego domu – ograniczając straty energii, zmniejszasz jej zużycie. Warto więc kupić jakościowe, szczelne okna i drzwi oraz zadbać o odpowiednią izolację ścian.

Energia elektryczna odgrywa w naszym codziennym życiu bardzo ważną rolę. Niestety cena za 1 kWh prądu w ostatnich latach nieustannie rośnie, co wpływa na budżet domowy wielu rodzin. Dlatego tak ważne jest, abyśmy byli świadomi, jakie czynniki wpływają na cenę prądu oraz jakie mamy możliwości zmniejszania tych kosztów.