Wprowadzenie CSIRE – Centralnego Systemu Informacji Rynku Energii – co oznacza i jakie będą jego konsekwencje?

Wielkimi krokami zbliża się wprowadzenie CSIRE – systemu, który ma odegrać istotną rolę w rozwoju rynku energetycznego w Polsce. System informacji posłuży wszystkim uczestnikom rynku w zakresie dostępności informacji. Sprawdźmy, czym tak właściwie jest wskazane rozwiązanie, kto i w jaki sposób z niego skorzysta oraz od kiedy CSIRE będzie dostępne.

CSIRE – co to jest?

CSIRE to skrót od Centralnego Systemu Informacji Rynku Energii. Rozwiązanie to jeszcze nie funkcjonuje, jednak niebawem ma zostać wdrożone, o czym zdecydowała nowelizacja Ustawy o Prawie Energetycznym. Ma to być system informatyczny służący do gromadzenia i przetwarzania danych dotyczących polskiego rynku energii. Będzie zawierał umowy energetyczne oraz informacje o innych relacjach między użytkownikami i dostawcami energii. Ważną kwestią jest stała aktualizacja danych w systemie monitorującym powiadomienia dotyczące wahań napięć, przerw w dostawach prądu i innych zdarzeń identyfikowanych przez liczniki. To bowiem właśnie liczniki przy instalacjach elektrycznych mają posłużyć za główne źródło informacji, wśród których znajdzie się też ilość pobieranej i oddawanej do sieci przez użytkownika energii.

close-up-z-oswietlonym-zarowka-z-wykresu-tle

Kto będzie obsługiwał Centralny System Informacji Rynku Energii?

Jak wspomnieliśmy, Centralny System Informacji Rynku Energii wiedzę ma czerpać głównie z danych zbieranych przez liczniki zdalnego odczytu. Ich montaż przeprowadza Operator Systemu Dystrybucyjnego i to on odpowiada za sprawne działanie sprzętu oraz koszty generowane przez jego pracę. Natomiast nadzorem i obsługą CSIRE zajmie się Operator Informacji Rynku EnergiiPolska Sieć Energetyczna. Wybór ten wynika z faktu, że jest to podmiot będący właścicielem sieci najwyższych napięć w Polsce.

Jaki jest cel CSIRE?

Zanim wyjaśnimy, od kiedy CSIRE wchodzi w życie, przyjrzyjmy się kwestii tego, jaki jest cel wprowadzenia tego rozwiązania. Można powiedzieć, że system wpisuje się w trend powszechnej cyfryzacji i ułatwiania dostępu do informacji. 

  • Głównym założeniem wprowadzenia Centralnego Systemu Informacji Rynku Energii jest zwiększenie dostępu do informacji każdemu uczestnikowi rynku energetycznego
  • Rozwiązanie to ma zadecydować o poprawie przejrzystości informacji 
  • CSIRE ułatwi wypełnianie obowiązków zarówno dostawcom, jak i odbiorcom energii elektrycznej
  • System ujednolica standardy i zakresy opisywania danych
  • Dostęp do przejrzystych ofert dostawców energii, zgromadzonych w jednym miejscu, pozwoli użytkownikom dokonywać korzystniejszych wyborów 
  • Dostawcy będą mieli możliwość przygotowywania bardziej zindywidualizowanych ofert

CSIRE – od kiedy system będzie działał?

Zgodnie z zawartymi w ustawie informacjami CSIRE ma zostać uruchomiony 1 lipca 2024 roku. W dokumencie z 20 maja 2021 roku opisano całościowy plan wdrożenia systemu, który uwzględnia nie tylko jego uruchomienie, ale również wprowadzanie w kolejnych latach aktualizacji, a właściwie tworzenie nowych wydań systemu. Od tamtego momentu plan wdrożenia uległ kilku modyfikacjom, niemniej nie zmieniono daty inicjacji działania systemu. Natomiast według najnowszych informacji po debiucie planowane są 2 kolejne wydania CSIRE:

  • Lipiec-grudzień 2025 r. – dokonane zostanie rozszerzenie funkcjonalne Centralnego Systemu Informacji Rynku Energii, które umożliwi integrację z IT OSP. Planowane są również korekty ustanowione na bazie analizy ewentualnych niedoskonałości w funkcjonowaniu CSIRE w pierwszym wydaniu.
  • Lipiec-grudzień 2026 r. – zmiany obejmą wszelkie modyfikacje wymagane przepisami prawa, nakazującymi ich wprowadzenie w terminie wydania nr 3. Ponadto zmiany mają być odpowiedzią na potrzeby intesariuszy OIRE. Planowane są też korekty wprowadzane na bazie doświadczeń z działania, użyteczności i opinii o funkcjonowaniu poprzednich wydań CSIRE. 

Komu posłuży CSIRE?

Wyjaśniliśmy już, co to CSIRE oraz od kiedy system będzie dostępny. Pozostaje jeszcze wytłumaczyć, kto konkretnie może z niego skorzystać. Otóż będą to wszyscy odbiorcy energii, w tym zarówno osoby fizyczne, jak i firmy. Dane do systemu będą pobierane także od sprzedawców i dostawców energii elektrycznej oraz jej wytwórców. Będą oni mogli również korzystać z informacji udostępnionych przez innych użytkowników systemu. Podobnie dwustronna ma być funkcja operatorów sieci przesyłowych i dystrybucyjnych. Użytkownikami CSIRE będą także prosumenci, czyli użytkownicy instalacji fotowoltaicznych na własny użytek. Co istotne, w ich przypadku korzystanie z nowego rozwiązania będzie obligatoryjne.

Centralny System Informacji Rynku Energii a fotowoltaika

W przypadku prosumentów kwestia tego, co to CSIRE, jest istotniejsza niż w przypadku innych użytkowników energii elektrycznej. Jest to efektem nałożenia na nich obowiązku korzystania z systemu. Z czego wynika ta obligatoryjność? Otóż Centralny System Informacji Rynku Energii ma wiele zadań, wśród których pojawiło się również zliczanie ilości energii wymienianej na linii prosument- sieć energetyczna. CSIRE ma na celu zwiększenie przejrzystości w tym obszarze oraz redukcję liczby ewentualnych nieprawidłowości. Dokładne dane będą nieustannie dostępne w systemie zarówno dla dostawcy, jak i prosumenta.

Jednak prosumenci powinni być zainteresowani tym, od kiedy CSIRE wejdzie w życie również z innych powodów. System umożliwia opracowywanie nowych, lepszych narzędzi zwiększających efektywność OZE, a także pomoże w doborze optymalnych rozwiązań sprzętowych. Możliwa będzie również bieżąca kontrola stanu wniosków o dotacje oraz aktualnie wypłaconych kwot. Poza tym poprawie ulegnie również ogólna rzetelność informacji o OZE w Polsce, ze względu na przejrzyste zbieranie ich w jednym, przejrzystym systemie. Założeniami wdrożenia innowacyjnego systemu są zarówno poprawa wydajności fotowoltaiki (i ogółem OZE), jak i przyspieszenie rozwoju branży.


Centralny System Informacji Rynku Energii to rozwiązanie, które może przynieść wiele korzyści wszystkim uczestnikom rynku energetycznego. Przejrzystość i stała dostępność informacji to niewątpliwie korzyści zachęcające do skorzystania z tej propozycji. Jednocześnie warto pamiętać, że dla części podmiotów, w tym dla prosumentów, podłączenie do systemu jest obowiązkowe. O ostatecznym powodzeniu projektu CSIRE przekonamy się po jego wdrożeniu, zatem prawdopodobnie już w 2024 roku. Warto przy tym pamiętać, że w kolejnych latach planowane są udoskonalenia systemu.