System BIPV

BIPV. Building Integrated Photovoltaics

Oferujemy rozwiązania fotowoltaiczne zintegrowane z budynkiem, łączące możliwość budowy lub zabudowy ścian, fasad, sufitów, dachów ze specjalistycznych przeziernych paneli fotowoltaicznych niemieckiej firmy Solarnova, jako jej wyłączny przedstawiciel na rynku polskim. Do zabudowy można wykorzystać panele o dowolnej przezierności 20-80% , dowolnym kształcie, rozmiarach i dowolnej kolorystyce – wszystko wg. wymagań klienta.

BIPV1 katalog

BIPV to skrót, który warto zapamiętać

System BIPV umożliwia jeszcze lepsze wykorzystanie energii słonecznej poprzez montaż paneli fotowoltaicznych w na większych powierzchniach. Świetnie sprawdzi się jako alternatywa dla dużych przeszkleń biurowych lub jako zadaszenie w lokalach użytkowych, ogrodach zimowych czy świetlikach. Wysoka jakość wykończenia i bogata oferta sprawiają, że system BIPV można dopasować do niemal każdego projektu i aranżacji. To inwestycja, która pozwala w przyjazny dla środowiska sposób zaoszczędzić wydatki na energię elektryczną, a jednocześnie nadaje pomieszczeniom ciekawy wystrój.

Czym jest technologia solarna BIVP?

Zasadniczo technologia solarna BIVP nie różni się pod względem sposobu wytwarzania energii od innych technologii fotowoltaicznych. Jednak wyróżniamy dwa rodzaje systemów fotowoltaicznych, jeśli chodzi o ich budowę i stosunek względem budynku lub innej konstrukcji, z którą są połączone. Większość instalacji domowych i komercyjnych to BAPVBuilding Applied Photovoltaics. To instalacje wykorzystujące klasyczne panele solarne. Alternatywę stanowi instalacja fotowoltaiczna BIPVBuilding Integrated Photovoltaics. Ogniwa BIPV zwykle nie tworzą paneli. Natomiast jeżeli już mamy do czynienia z panelami BIPV, wyglądają one zupełnie inaczej. Przede wszystkim moduły BIVP nie tyle są aplikowane na konstrukcję, ile stanowią jej integralną część. Fotowoltaika zintegrowana z budynkiem to ogniwa fotowoltaiczne pełniące jednocześnie funkcję zadaszenia budynku. Do tej kategorii należy również zaliczyć wiaty fotowoltaiczne.

Co wyróżnia BIPV?

Główną cechą charakterystyczną modułów BIPV jest ich zjednoczenie z konstrukcją. Jednak to nie wszystko. Ogniwa BIPV mają pewne właściwości, które znacząco odróżniają je od klasycznych paneli słonecznych. Należą do nich:

  • cienkowarstwowość;
  • elastyczność;
  • lekkość;
  • double glass
  • niestandardowy wygląd;
  • różnorodność.

Cienkowarstwowe, elastyczne i lekkie panele BIPV

Grubość paneli BIPV jest nieporównywalnie mniejsza niż w przypadku modułów tradycyjnych. Dzięki temu modele te zyskują elastyczność, co pozwala im przyjąć niemal dowolny kształt, dając architektom prawdziwe pole do popisu. Podobnie zresztą jak lekkość konstrukcji wynikająca z wykorzystania relatywnie niewielkich ilości materiału.

Panele solarne double glass, czyli zwiększona wydajność

W wielu przypadkach moduły BIPV to panele solarne typu double glass. Co to oznacza? Otóż moduł BIPV często pokryty jest szkłem z dwóch stron. Innymi słowy, ogniwa są zdolne do odbierania promieni słonecznych zarówno od góry, jak i od dołu. Zachodzi tzw. efekt albedo, czyli pobieranie promieni odbitych od innych powierzchni. Przede wszystkim chodzi o powierzchnie w kolorze białym. Ponadto moduł BIPV odbiera również promienie odbite od śniegu. W ten sposób możliwe jest zwiększenie wydajności systemu solarnego nawet o 20%.

Nowoczesne i różnorodne moduły BIPV

BIPV to system, który bywa wybierany m.in. ze względu na estetykę. To wyjątkowy wybór dla osób ceniących nowoczesny design. Ponadto systemy BIPV są bardzo zróżnicowane, przez co instalacja fotowoltaiczna BIPV może być dostosowana do każdego klienta. Mowa tutaj zarówno o kwestiach estetycznych, jak i o funkcjonalności.

Czy BIPV (Łódź) to opłacalne rozwiązanie?

Oferujemy kompleksowe usługi tworzenia instalacji fotowoltaicznych BIPV w Łodzi i okolicy. Czy to rozwiązanie jest opłacalne? Tak, ale pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim system fotowoltaiczny BIPV powinien zostać zaprojektowany już na etapie tworzenia projektu budynku i zainstalowany podczas budowy nieruchomości. Późniejszy montaż BIPV nie jest już opłacalny. Ponadto niezbędny jest wybór jakościowych paneli i ich prawidłowy montaż. Tylko wtedy efektywność pracy modułów gwarantuje wysoką opłacalność korzystania z instalacji fotowoltaicznej BIPV.


System fotowoltaiczny BIPV to wciąż rozwiązanie niszowe. Wynika to z dużych nakładów finansowych niezbędnych do jego stworzenia oraz z konieczności zaplanowania instalacji już na etapie stawiania budynku. Niemniej niedługo fotowoltaika zintegrowana z budynkiem może zyskać popularność. Technologia solarna BIPV pod wieloma względami przewyższa klasyczne rozwiązania i w ostatnich latach jest intensywnie rozwijana.