Mój Prąd 5.0. Na co można liczyć w ramach dofinansowania fotowoltaiki w piątej edycji

Priorytetowy program Mój Prąd to od lat jedno z głównych źródeł wsparcia finansowego dla osób prywatnych inwestujących w fotowoltaikę. Przez lata program ulegał wielu modyfikacjom, wprowadzanym wraz z rozpoczęciem każdej kolejnej edycji. Aktualnie oczekujemy na start edycji numer 5. Jak na razie nie dodano jeszcze oficjalnych informacji na temat tego, jak będzie wyglądał Mój Prąd 5.0, jednak tak naprawdę wiele jest już jasne. Sprawdź, co warto wiedzieć o tej formie wsparcia prosumentów.

Koniec 4. edycji programu Mój Prąd

Wraz z końcem marca 2023 roku miał się zakończyć czwarty nabór do programu Mój Prąd. Z powodu wyczerpania środków nastąpiło to już 17.03.2023. Tym samym zaprzestano przyjmować wnioski o dofinansowanie fotowoltaiki, jednak według zapewnień Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska każdy, kto zdążył to zrobić, otrzyma wsparcie. Zabezpieczono środki do wypłaty niespełna 404 mln złotych, ponieważ tyle wynosi suma dotacji, o które wnioskowano. Jeszcze przed zamknięciem aktualnej edycji zapowiedziano kontynuację programu. Nie wiadomo, kiedy dokładnie ruszy Mój Prąd 5.0, jednak całkiem sporo wiemy już o kształcie piątego wcielenia programu. W dalszej części tekstu podajemy szczegóły, które zostały podane do publicznej wiadomości.

Mój Prąd 5.0 – kontynuacja sprawdzonych rozwiązań

W kolejnej edycji programu mają zostać utrzymane wszystkie formy wsparcia dostępne w Mój Prąd 4.0. Podobnie jak wcześniej, beneficjenci będą mieli szansę uzyskać zwrot do 50% kosztów kwalifikowanych. W ramach czwartej edycji wprowadzono wiele istotnych zmian względem poprzednich edycji. Zakres przedmiotów dofinansowania rozszerzono o sprzęt dodatkowy do instalacji fotowoltaicznych. Również w ramach kolejnego naboru możliwe będzie ubieganie się o tego typu pomoc. Sprawdźmy, jak przedstawiały się kwoty dotacji:

  • do 6 tys. złotych na mikroinstalację fotowoltaiczną,
  • do 7 tys. złotych na mikroinstalację fotowoltaiczną pod warunkiem dokupienia dodatkowego sprzętu zwiększającego autokonsumpcję,
  • do 16 tys. na magazyn energii,
  • do 5 tys. na magazyn ciepła,
  • do 3 tys. na system zarządzania energią HEMS/EMS.

Powyższe rozwiązania okazały się sukcesem. Beneficjenci dofinansowania fotowoltaiki w łódzkim i w całej Polsce chętnie korzystali z dotacji na zakup mikroinstalacji fotowoltaicznych, jak również pozostałych elementów. W wymiarze ogólnokrajowym złożono niespełna 2500 wniosków o dotację na magazyn energii, niespełna 2500 na magazyny ciepła i ok. 2000 na systemy zarządzania energią. Dlatego postanowiono kontynuować wsparcie w tych obszarach również w ramach kolejnej edycji programu.

Co jeszcze pojawi się w Mój Prąd 5.0

Szczegóły dotyczące programu Mój Prąd 5.0 nie są jeszcze potwierdzone, jednak według informacji rządowych zakres dofinansowania ma zostać poszerzony. Jeszcze przed czwartą edycją krążyły pogłoski o wprowadzeniu dotacji do stacji ładowania pojazdów, dofinansowany miałby być też piec elektrodowy. Jak na razie nie wiadomo nic na temat wdrożenia takich rozwiązań w ramach piątej edycji programu, niemniej wedle wszelkiego prawdopodobieństwa pojawią się 2 nowe możliwości:

  • dofinansowanie 3 tys. zł na kolektory słoneczne na ciepłą wodę,
  • dofinansowanie 28 tys. zł na pompę ciepła.

Uzyskanie dofinansowania pompy ciepła było możliwe już wcześniej, jednak wyłącznie pod warunkiem montażu urządzenia ze zintegrowanym zbiornikiem. Teraz zakres sprzętu podlegającego dotacji, jak i ich wysokości mają być takie same jak w programie Czyste Powietrze. Oznacza to możliwość uzyskania dotacji w wysokości do 4,4 tys. zł na zakup pompy powietrze-powietrze, do 19,4 dla pomp powietrze-woda i do 28 tys. dla pomp gruntowych. To bardzo korzystne rozwiązanie ze względu na istotne korzyści wynikające z połączenia fotowoltaiki z pompą ciepła. Więcej na ten temat dowiesz się z poniższego artykułu. – pro-sun.com.pl/pompa-ciepla-i-fotowoltaika-wszystko-co-musisz-wiedziec-o-takim-polaczeniu/.

Finansowanie fotowoltaiki tylko przy rozliczeniu net-billing

W 2022 roku wiele dyskusji wzbudziło wprowadzenie istotnej zmiany w zakresie systemu rozliczeń prosumentów z siecią. W miejsce systemu net-metering pojawił się net-billing. Pierwsze rozwiązanie umożliwiało odbieranie 80% nadwyżek z sieci bez dodatkowych opłat, dlatego też net-metering nazywano systemem opustów. W jego miejsce pojawił się net-billing, czyli rozliczanie z siecią na podstawie aktualnych stawek za energię, co stanowi dla prosumenta rozwiązanie zdecydowanie mniej korzystne. Użytkownicy, którzy korzystają z instalacji podłączonej do sieci przed 1 kwietnia 2022 roku, wciąż mogą rozliczać się na zasadach systemu net-metering, jednak przejście na net-billing jest warunkiem koniecznym uzyskania dofinansowania fotowoltaiki w ramach programu Mój Prąd.

Przejście na net-billing wcale nie musi oznaczać straty finansowej. Po pierwsze daje to możliwość ubiegania się o dotację z programu Mój Prąd 5.0, jak również z wielu innych programów wsparcia, co nie jest możliwe w przypadku net-meteringu. Co więcej, ilość odprowadzanych do sieci nadwyżek można znacznie ograniczyć poprzez zakup magazynu energii, który również w dużej mierze jest dziś współfinansowany przez programy dofinansowań. Magazyn zapewnia niezależność energetyczną, brak stresu związanego ze wzrostem cen prądu, jak również dostęp do energii w przypadku awarii sieci energetycznej.

Fotowoltaika Łódź – dotacje z różnych źródeł

Dofinansowanie fotowoltaiki w łódzkim można otrzymać z wielu źródeł. Jeśli chodzi o Mój Prąd, łódzkie jest województwem traktowanym tak samo, jak każde inne. Mieszkańcy tego regionu kraju mają prawo do uzyskania dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznej, jak również magazynu energii, pompy ciepła oraz innych elementów dodatkowych. Ponadto, jeśli chodzi o fotowoltaikę w Łodzi, dotacje są dostępne z innych programów ogólnokrajowych, jak Czyste Powietrze czy ulga termomodernizacyjna. Ponadto regularnie wdrażane są regionalne programy wsparcia, które oferują często wysokie dofinansowania fotowoltaiki w łódzkim.

Piec elektrodowy i inne rozwiązania korzystne energetycznie

Coraz więcej osób decyduje się dzisiaj na budowę domu zeroemisyjnego, o którym więcej dowiesz się pod tym adresem – https://pro-sun.com.pl/czym-sa-domy-zeroenergetyczne/. Oznacza on konieczność poniesienia wysokich kosztów, dlatego nawet przy użyciu fotowoltaiki i innych bezemisyjnych źródeł energii, warto szukać rozwiązań ograniczających zużycie prądu. Należy do nich niewątpliwie piec elektrodowy. To innowacyjne urządzenie, które w ostatnich latach znacząco zyskuje na popularności. Piec, określany też kotłem elektrodowym, ogrzewa wodę za sprawą wykorzystania procesu chemicznego, który umożliwia ogrzanie wody znajdującej się w wewnętrznym obiegu kotła. Następnie poprzez wymiennik ciepła dochodzi do ogrzania wody w instalacji grzewczej. Ewentualnie stosuje się bufor do ogrzania zawartości zasobnika.

Każdemu, kto chce zminimalizować wykorzystanie energii, polecamygrzejniki elektryczne energooszczędne. Sprzęt, który oferujemy, daje szansę na obniżenie ilości energii zużywanej do ogrzewania lokalu nawet 3-krotnie. 

Wybór optymalnych rozwiązań i pomoc z dofinansowaniami fotowoltaiki

Nasza firma to zespół fachowców z wieloletnim doświadczeniem. Specjalizujemy się w ekologicznych rozwiązaniach w zakresie wytwarzania i użytkowania energii i ciepła. Skontaktuj się z nami, abyśmy mogli znaleźć dla Ciebie optymalne rozwiązanie. Pomagamy również w kwestii wnioskowania o dotacje, zarówno z programu Mój Prąd, jak i z innych programów wsparcia. Nasza siedziba znajduje się w mieście Łódź, przez co województwo łódzkie jest głównym obszarem naszej działalności. Niemniej nie ograniczamy się do tego regionu, świadcząc usługi dla Klientów z różnych części Polski.