POZNAJ NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE NA TEMAT BUDYNKÓW PRZYSZŁOŚCI

W dobie kryzysu energetycznego i rosnących cen energii wielu właścicieli nieruchomości poszukuje sposobów na oszczędności. Jednym z nich jest inwestycja w dom zeroemisyjny. Co to takiego i czy warto się na niego zdecydować?

Dom zeroemisyjny czyli ekologiczny

Co to jest dom zeroemisyjny?

Dom zeroemisyjny (często nazywany „pozytywnym dla klimatu”) definiuje się jako budynek o zerowym zużyciu energii netto. W ciągu roku taki budynek wytwarza na miejscu więcej energii odnawialnej, niż wynosi jego zapotrzebowanie, i zwraca tę nadwyżkę z powrotem do sieci. Ograniczając emisję, domy o o pozytywnym bilansie emisji dwutlenku węgla mogą odegrać ważną rolę w spowolnieniu tempa zmian klimatycznych.

Warto dodać, że definicja „zerowej emisji dwutlenku węgla” koncentruje się na operacyjnym zużyciu energii przez dom, nie obejmuje węgla zawartego w budynku ani też emisji dwutlenku węgla związanego z produkcją materiałów budowlanych, ich transportem na plac budowy oraz energii zużywanej na miejscu podczas budowy.

Budynek zeroenergetyczny i dom autonomiczny — podobieństwa

Jakie podobieństwa łączą dom autonomiczny i budynek zeroenergetyczny? W obu przypadkach dąży się do tego, aby zużycie energii było jak najbardziej zbliżone do zera. Dom autonomiczny to budynek charakteryzujący się wysoce zaawansowaną efektywnością energetyczną i rygorystycznymi standardami projektowymi, przy jednoczesnym wykorzystaniu czynników środowiskowych w celu utrzymania zużycia energii na jak najniższym poziomie. Jest to standard mający na celu zapewnienie największego komfortu, przystępności cenowej i możliwie najniższego wpływu na środowisko.

Kiedy weźmiesz pod uwagę definicje obu terminów, od razu staje się jasne, że nie różnią się one tak bardzo, jeśli chodzi o cele. Te dwie formy budynków mają na celu uczynienie nieruchomości bardziej energooszczędnymi. Umożliwiają budowniczym tworzenie konstrukcji, które są bardziej zrównoważone niż standardowe projekty. Zarówno dom autonomiczny, jak i zeroemisyjny, wymagają wykorzystania określonych, ekologicznych praktyk. Zanim jednak je umówimy, zapoznaj się z korzyściami, a także wadami obu rozwiązań.

Jakie są zalety budynku zeroenergetycznego?

Zarówno domy autonomiczne, jak i budynki zeroenergetyczne, czyli o zerowym zużyciu energii netto, stanowią atrakcyjną inwestycję zarówno dla firm, jak i prywatnych właścicieli. A co z korzyściami? Odpowiedź jest prosta — domy zeroenergetyczne wymagają mniej czasu, pieniędzy i zasobów niż tradycyjne budynki. Poznaj najważniejsze zalety budownictwa przyszłości.

1. Bardzo ekonomiczne

Budynki o zerowym zużyciu energii, uważane za kolejny poziom inteligentnych domów, zapewniają ich właścicielom kilka korzyści. Budynki te wytwarzają czystą energię i na dłuższą metę mogą być tańsze w eksploatacji niż budynki tradycyjne. Zwykle wymagają też mniej konserwacji i nie zużywają tak dużo energii elektrycznej. Ogólnie rzecz biorąc, mądrym wyborem jest przekształcenie domu lub siedziby firmy w budynek zeroenergetyczny. 

2. Niezawodność jest jedną z kluczowych zalet budynków o zerowym zużyciu energii

Niezawodność budynku o zerowym zużyciu energii netto jest lepsza niż przeciętnego budynku. Nie będziesz musiał martwić się o przerwy w dostawie prądu i przepięcia, ponieważ budynki są wyposażone w generatory zasilane ogniwami paliwowymi. Generatory mogą zostać włączone w sytuacji awaryjnej i automatycznie się wyłączać po przywróceniu głównego zasilania.

3. Przyjazne dla środowiska

Domy zeroenergetyczne są przyjazne dla środowiska i zrównoważone. Takie budynki ograniczają emisję gazów cieplarnianych. Opierają się na technologiach, które umożliwiają im wydajniejsze wykorzystanie zasobów niż w przypadku tradycyjnych nieruchomości. Oznacza to, że domy zeroenergetyczne mają mniejszy ślad ekologiczny niż jakikolwiek inny styl budownictwa.

5. Wyższa wartość odsprzedaży

Dodatkową zaletą budynków o zerowym zużyciu energii netto jest to, że mają one również wyższą wartość odsprzedaży. Domy zeroenergetyczne opierające się na technologii energooszczędnej będą wymagały mniej konserwacji w przyszłości, dlatego są postrzegane jako bardziej pożądane i wartościowe. Cena Twojej nieruchomości na rynku wtórnym znacznie wzrośnie z powodu zmniejszonych kosztów utrzymania.

Jakie są wady budynku o zerowym zużyciu energii?

Budynki zeroenergetyczne stanowią świetny sposób na zmniejszenie śladu węglowego, ale mogą nie być odpowiednie dla wszystkich. Domy o zerowym zużyciu energii netto mają pewne potencjalne wady. Choć jest ich niewiele, warto o nich wspomnieć.

1. Wysokie koszty budowy

Jedną z podstawowych wad budynków o zerowym zużyciu energii netto jest to, że ich budowa może być bardzo droga. Na początku trzeba sporo zapłacić za sprzęt, taki jak kotły elektrodowe czy panele fotowoltaiczne, aby na dłuższą metę zaoszczędzić pieniądze. Istnieją również inne koszty, które musisz ponieść, ponieważ od czasu do czasu będziesz musiał wymieniać części do swojego systemu.

2. Uzależnienie od pogody

Niektóre odnawialne źródła energii wytwarzają energię tylko wtedy, gdy są do tego odpowiednie warunki. Przykładowo, energia wiatrowa potrzebuje zasobów w postaci wiatru, więc w okresach bezwietrznej pogody lub szczytowego zapotrzebowania system może nie mieć wystarczającej ilości zasobów, aby zasilić czy ogrzać dom.

3. Ograniczona liczba specjalistów

Budownictwo zeroemisyjne to wciąż stosunkowo nowa koncepcja w porównaniu do budownictwa tradycyjnego. Oznacza to, że na rynku jest mało doświadczonych projektantów, którzy byliby w stanie od zera stworzyć koncepcję domu neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla.

Dom zeroemisyjny a odnawialne źródła energii

Kluczem do stworzenia domu o zerowym zużyciu energii jest najpierw zminimalizowanie zapotrzebowania na energię, a następnie wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w celu zaspokojenia pozostałego zapotrzebowania. Taki cel uzyskać można poprzez:

  • poprawę efektywności energetycznej i zmniejszenie zużycia energii poprzez zastosowanie wydajniejszych systemów i urządzeń, takich jak pompy ciepła czy grzejniki energooszczędne,
  • zmianę zachowań użytkowników na bardziej ekologiczne,
  • korzystanie z odnawialnych źródeł energii,
  • instalację systemu do wytwarzania własnej energii odnawialnej, np. BIPV 3.

Ogólnie rzecz biorąc, mieszkanie w domu o zerowym zużyciu energii i zerowej emisji dwutlenku węgla oznacza, że wydajność i wytwarzanie energii odnawialnej są osiągane na miejscu. Kompensacja emisji dwutlenku węgla ma miejsce wtedy, gdy podejmowane jest działanie mające na celu usunięcie z atmosfery takiej samej ilości dwutlenku węgla (CO2), jaką wprowadza inne działanie; na przykład:

1 tona CO2 emitowana każdego roku ze spalania paliw kopalnych w celu wytworzenia energii elektrycznej + 1 tona CO2 pochłonięta przez zasadzone drzewa = zerowa emisja CO2 netto.

Projekt domu zeroenergetycznego

Domy zeroenergetyczne muszą być zaprojektowane w taki sposób, aby pasowały do lokalizacji, w tym klimatu i samego miejsca. Podstawowe zasady projektowania domów o zerowym zużyciu energii lub zerowej emisji dwutlenku węgla obejmują:

  • wybór lokalizacji, która pozwala na projektowanie pasywne i wytwarzanie energii odnawialnej,
  • maksymalizację strategii projektowania pasywnego w projektowaniu domu w celu zmniejszenia zapotrzebowania na energię,
  • wybór urządzeń i systemów o jak najwyższej efektywności energetycznej.
  • rozważenie i włączenie opcji energii odnawialnej.

Zawsze najpierw rozważ sposoby zmniejszenia zapotrzebowania na energię, zanim zainstalujesz system energii odnawialnej, taki jak fotowoltaika słoneczna (PV). Maksymalizacja efektywności energetycznej domu i urządzeń znacznie zmniejszy ilość energii odnawialnej, którą będziesz musiał wytworzyć, aby zaspokoić swoje potrzeby.

Wydajność termiczna

Zastanów się, jak poprawić efektywność cieplną swojego domu zeroemisyjnego podczas jego budowy, remontu lub zakupu.

  • Zapewnij efektywną orientację i układ, aby zmaksymalizować strategie pasywnej energii słonecznej.
  • Używaj materiałów z masą termiczną, aby poprawić pasywne ogrzewanie i chłodzenie słoneczne.
  • Zwiększ poziomy izolacji i stosuj dobrze zaprojektowane, odpowiednie dla klimatu rozwiązania izolacyjne.
  • Zmniejsz niepotrzebne straty ciepła i zyski ciepła dzięki uszczelnieniu przeciwwiatrowemu czy pasom pogodowym na drzwiach i oknach.
  • Dostosuj rozmiar i orientację okien oraz użyj odpowiednich przeszkleń i stylów okien dla swojego klimatu.
  • Zainstaluj zasłony z lambrekinami, żaluzje zewnętrzne i rolety, aby zmniejszyć potrzebę dodatkowego ogrzewania i chłodzenia.

Wydajność urządzeń

Postaraj się zwiększyć efektywność energetyczną swojego domu poprzez:

  • instalację najbardziej wydajnego i energooszczędnego systemu ogrzewania i chłodzeni,
  • zastosowanie wysokowydajnego (lub odnawialnego) systemu ciepłej wody (zainstaluj wodooszczędne głowice prysznicowe, aby zmniejszyć zużycie co2 i rozplanuj instalację budowlane tak, aby zminimalizować straty ciepła z rurociągów w okresie zimowym),
  • wybieraj mniejsze, energooszczędne urządzenia o niskim zużyciu energii w trybie czuwania.

Styl życia

Zmiany w zachowaniu domowników mogą zmniejszyć zużycie energii i pomóc Ci w stworzeniu domów o zerowym zużyciu energii i/lub zerowej emisji dwutlenku węgla. Oto kilka praktycznych porad:

  • Podkręć termostat o kilka stopni w górę latem i w dół o kilka stopni zimą, aby obniżyć koszty ogrzewania i chłodzenia o około 20%.
  • Zamykaj drzwi, aby zimą stworzyć strefę grzewczą i nie ogrzewaj nieużywanych pomieszczeń.
  • Wymieniając urządzenia, kupuj modele energooszczędne. Wyłącz światło, gdy wychodzisz z pokoju, a urządzenia i sprzęt wyłączaj z gniazdka, gdy nie są używane.
  • Kompostuj odpady spożywcze i ogrodowe, aby zmniejszyć produkcję gazów cieplarnianych, takich jak metan, na wysypiskach.
  • Wyhoduj trochę własnej żywności i włącz do swojej diety więcej produktów pochodzenia roślinnego.
  • Kupuj żywność, produkty i inne usługi, które nie były wysoko przetworzone, transportowane na duże odległości, przechowywane w magazynach i przepakowane.

Ile kosztuje dom zeroemisyjny?

Ile kosztuje dom zeroemisyjny?

Koszt budowy dowolnego domu, a zwłaszcza domu o zerowym zużyciu energii, będzie się różnić w zależności od wielu czynników. Obejmują one lokalizację, rodzaj gruntu, na którym budujesz, wielkość, wyposażenie, dodatki i urządzenia, a nawet opcje kredytowania. Nie ulega wątpliwości, że najwięcej przyjdzie Ci wydać na systemy odnawialnych źródeł energii, jednak ilość programów dotacyjnych na budowę zeroemisyjnych budynków rośnie z roku na rok, dzięki czemu koszt zakupu urządzeń może się szybko zwrócić.

Choć początkowo przedsięwzięcie związane z budową domu zeroenergetycznego może wydawać się wymagające, z pomocą doświadczonych specjalistów cała inwestycja może przebiec sprawnie i bez stresu. W praktyce, budynki zeroenergetyczne są średnio tylko o około 10-15% droższe od domów budowanych tradycyjnie. Nie bez powodu jedno z najpopularniejszych powiedzeń w branży budowlanej brzmi: „jeśli stać Cię na nowy dom, stać Cię na dom o zerowym zużyciu energii”.