POD JAKIM KĄTEM INSTALOWAĆ PANELE FOTOWOLTAICZNE?

Odpowiedni montaż instalacji fotowoltaicznej to klucz do zapewnienia maksymalnej wydajności fotowoltaiki. Kąt nachylenia jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o efektywności pracy instalacji. Sprawdź, pod jakim kątem instalować panele fotowoltaiczne. W naszym artykule omawiamy również znaczenie kąta nachylenia paneli fotowoltaicznych oraz ogólną budowę instalacji fotowoltaicznej.

Fotowoltaika łódzkie — z czego składa się instalacja?

Zajmujemy się profesjonalnym montażem fotowoltaiki w łódzkim i nie tylko. Nasza oferta to kompleksowe podejście do każdego projektu, co oznacza, że do użytku oddajemy gotową instalację składającą się z wszystkich niezbędnych elementów, do których należą przede wszystkim:

  • panele fotowoltaiczne,
  • inwerter,
  • konstrukcja pod panele fotowoltaiczne,
  • okablowanie,
  • podłączenie do sieci energetycznej.

Gwarantujemy, że zamontowana przez nas instalacja będzie pracować z maksymalną efektywnością. Wiemy bowiem, jak poprawnie i solidnie oraz pod jakim kątem instalować panele fotowoltaiczne. Więcej o instalacjach fotowoltaicznych, które montujemy, dowiesz się na: https://pro-sun.com.pl/instalacje-fotowoltaiczne/

Kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych i jego znaczenie

Dlaczego kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych ma tak duże znaczenie? Odpowiedź jest prosta – to od niego zależy wydajność modułów. Tym samym optymalny kąt montażu paneli fotowoltaicznych zapewnia maksymalną opłacalność inwestycji w fotowoltaikę. Kąt nachylenia wpływa zatem na czas, w którym inwestycja się zwróci.

Panele powinny być pochylone pod takim kątem, aby na ogniwa padało jak najwięcej promieni słonecznych przez jak najdłuższy czas w ciągu dnia. Przeciętnie najlepsze wyniki w skali roku daje kąt nachylenia 25–35 stopni. Tak naprawdę to, pod jakim kątem instalować panele fotowoltaiczne, powinno być uzależnione od kilku czynników. Kwestię tę omawiamy bliżej w dalszej części.

Pod jakim kątem instalować panele fotowoltaiczne?

Odpowiedni montaż paneli fotowoltaicznych to nie tylko profesjonalne wykonanie połączeń między panelami i modułami a inwerterem. To również odpowiednio zamontowana konstrukcja pod panele fotowoltaiczne i odpowiednie nachylenie modułów. Gwarantujemy profesjonalny, a przy tym szybki montaż. Jest to możliwe dzięki naszemu wieloletniemu doświadczeniu oraz profesjonalnemu sprzętowi. Korzystamy z konstrukcji pod panele fotowoltaiczne takich marek, jak: K2 System, Remor, Calyxo, czy SST. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj: https://pro-sun.com.pl/montaz/

Jak wspomnieliśmy, kwestia tego, pod jakim kątem zainstalować panele fotowoltaiczne zależy od kilku czynników, a mowa o:

  • szerokości geograficznej,
  • nasłonecznieniu w danej lokalizacji,
  • kierunku, w którym zwrócone są panele,
  • nachyleniu dachu,
  • okresie użytkowania instalacji.

Szerokość geograficzna, a kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych

Im bliżej równika, tym wyżej słońce znajduje się w zenicie. Oznacza to, że kąt padania promieni słonecznych jest mniejszy, tym samym mniejszy powinien być również kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych. Oznacza to, że w Polsce im dalej na północ, tym większa wartość optymalnego kąta montażu paneli fotowoltaicznych.

Nasłonecznienie w danej lokalizacji

Zasadniczo nasłonecznienie jest uzależnione głównie od szerokości geograficznej. Jednak pewien wpływ mają również inne czynniki takie jak ukształtowanie terenu czy czystość powietrza. Jeśli chodzi o fotowoltaikę w łódzkim, poziom nasłonecznienia w naszym województwie oscyluje wokół średniej krajowej. Przed wykonaniem montażu konstrukcji pod panele fotowoltaiczne i ustaleniem kąta nachylenia fotowoltaiki wykonujemy audyt, który obejmuje m.in. sprawdzenie nasłonecznienia w danej lokalizacji.

Kierunek, w którym zwrócone są panele

Optymalnym rozwiązaniem jest zwrócenie modułów na południe, na południowy-wschód lub południowy-zachód. W takiej sytuacji przez większość czasu, w którym ogniwa odbierają promienie słoneczne, słońce znajduje się stosunkowo wysoko. Tym samym optymalny kąt montażu paneli fotowoltaicznych w takiej sytuacji jest niezbyt duży. W przypadku zwrócenia modułów w stronę wschodnią lub zachodnią kąt jest nieco większy, a największy jest wtedy, gdy panele są zwrócone na północ.

Nachylenie dachu

Wykonujemy montaż paneli fotowoltaicznych zarówno na dachach płaskich, jak i skośnych oraz na gruncie. W przypadku dachu płaskiego i gruntu niezbędna jest odpowiednio pochylona konstrukcja pod panele fotowoltaiczne. Jeśli chodzi o dach pochyły, wszystko zależy od kąta nachylenia. Jeśli dach jest pochylony pod kątem np. 20 stopni, kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych zwykle będzie wynosić nie więcej niż 5–10 stopni. Rzecz w tym, iż suma nachylenia konstrukcji pod panele fotowoltaiczne i dachu w sumie da pożądaną wartość, która przeważnie wynosi ok. 30 stopni.

Okres użytkowania fotowoltaiki a jej kąt nachylenia

Odpowiedni montaż instalacji fotowoltaicznej to taki, który uwzględnia okres użytkowania modułów. Na dachu domku letniskowego użytkowanego tylko latem wskazane jest wybranie niewielkiego kąta nachylenia, dostosowanego do promieni słonecznych padających pod niewielkim kątem. Jednak zimą słońce wędruje po horyzoncie na innym, niższym poziomie. Aby ogniwa mogły ”wyłapać” promienie słoneczne konieczny jest większy kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych. Najtrudniejszym zadaniem jest odpowiedni montaż instalacji fotowoltaicznej przeznaczonej do całorocznego użytku. Konieczne jest wtedy znalezienie optymalnego kąta montażu paneli fotowoltaicznych stanowiącego kompromis dla wymagań letnich i zimowych. Jednym z rozwiązań jest regulowana konstrukcja pod panele fotowoltaiczne umożliwiająca modyfikowanie kąta ich nachylenia.

Wiesz już, w jaki sposób podejmuje się decyzję, pod jakim kątem instalować panele fotowoltaiczne. Przedstawiliśmy również argumenty dowodzące, że kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych ma ogromne znaczenie dla efektywności wytwarzania energii elektrycznej z promieni słonecznych. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą, ponieważ nasze doświadczenie i nowoczesny sprzęt gwarantują odpowiedni montaż instalacji fotowoltaicznej, a tym samym szybki zwrot z inwestycji w energię odnawialną.