Czyste Powietrze Plus, czyli odświeżenie sprawdzonego programu

Rząd postanowił wprowadzić ulepszoną wersję programu Czyste Powietrze pod postacią programu Czyste Powietrze Plus. Program ten wszedł w życie 15 lipca 2022 roku. Nowa wersja programu pozwala na korzystne dla uczestników programu rozwiązanie finansowe. Jak zdobyć dofinansowanie na Czyste Powietrze Plus? Jakie proekologiczne rozwiązania są objęte programem?

Program Czyste Powietrze Plus ma na celu poprawę jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Cel ten ma zostać osiągnięty poprzez poprawę efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków mieszkalnych oraz wymianę przestarzałych pieców grzewczych na bardziej ekologiczne rozwiązania.

Program Czyste Powietrze Plus – podstawowe informacje

Czyste Powietrze Plus to program pozwalający na uzyskanie dofinansowania przed rozpoczęciem realizacji proekologicznych inwestycji, mających na celu walkę ze smogiem oraz poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych. Dofinansowanie można dostać na prace termomodernizacyjne w gospodarstwie domowym oraz wymianę starych, nieefektywnych źródeł ciepła. Do takich źródeł zaliczają się przede wszystkim piece na paliwo stałe. Owe przestarzałe rozwiązania można wymienić na nowoczesne źródła ciepła, takie jak pompy ciepła, kotły gazowe i olejowe kondensacyjne, kotły na pellet drzewny, kotły zgazowujące drewno oraz urządzenia zapewniające ogrzewanie z wykorzystaniem energii elektrycznej, takie jak np. piec elektrodowy lub grzejniki elektryczne energooszczędne.

Program Czyste Powietrze Plus jest skierowany do właścicieli domów jednorodzinnych, chcących wymienić tzw. kopciucha lub ocieplić dom. Jeśli chodzi o program Czyste Powietrze Plus – warunki, które pozwalają na realizację proekologicznej inwestycji, są bardzo korzystne dla uczestników programu. Wszystkie informacje na temat dotacji, można znaleźć tutaj. Warto podkreślić, że osoby, które zdecydują się na skorzystanie z dofinansowań, otrzymają pieniądze jeszcze przed przystąpieniem do realizowania inwestycji. Jest to zasadnicza różnica, w porównaniu do poprzedniej wersji programu. Obecnie prefinansowanie wynosi nawet do 50% kwoty dotacji. Druga część kwoty przekazywana jest na rzecz beneficjenta po zakończeniu prac związanych z inwestycją.

Jak dostać dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze Plus?

Aby otrzymać dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze Plus, należy spełnić dwa warunki. 

  1. Pierwszym z nich jest przesłanie zawartej z wykonawcą umowy na przeprowadzenie konkretnych prac. Program dotyczy maksymalnie trzech umów. Umowy te mogą zostać przesłane razem z wypełnionym wnioskiem lub też dosłane w przeciągu 10 dni od uzupełnienia wniosku. 
  2. Drugim warunkiem, który należy spełnić, jest złożenie końcowego wniosku o płatność. Wniosek ten musi uwzględniać ostateczną fakturę oraz protokół odbioru. Drugą część dofinansowania zostanie wypłacona do 30 dni od daty złożenia dokumentu.

Jeżeli chodzi o pierwszą część dotacji, czyli tzw. prefinansowanie, pieniądze trafiają bezpośrednio na konto wnioskodawcy, w ciągu maksymalnie dwóch tygodni od zawarcia umowy. Maksymalna kwota dotacji, którą można uzyskać w ramach programu Czyste Powietrze Plus, wynosi 79 tysięcy złotych. 

Czyste powietrze – pompa ciepła oraz inne proekologiczne rozwiązania

Zgodnie z warunkami, które trzeba spełnić, aby otrzymać dofinansowania, osoby ubiegające się o dotację, muszą przedstawić umowę na wykonanie konkretnych prac. Jednak o jakich pracach tutaj mowa? Prace te mogą być związane z ociepleniem domu lub z wymienieniem nieefektywnego źródła energii na nowe, bardziej ekologiczne. Urządzenia możliwe do sfinansowania z programu Czyste powietrze, to m.in.: pompa ciepła, grzejniki oraz piece elektrodowe. Są to rozwiązania, które umożliwiają ogrzewanie budynku w nowoczesny i skuteczny sposób, nie emitując szkodliwych gazów cieplarnianych.

W naszym sklepie znajdziesz szeroki wybór rozwiązań, pozwalających na efektywne i energooszczędne ogrzewanie budynku. W naszej ofercie znajdują się zarówno grzejniki elektryczne energooszczędne, pompy ciepła, jak i piece elektrodowe. Brak emisji szkodliwych gazów to niejedyne zalety tych rozwiązań. Nie wykorzystują one wyczerpywalnych źródeł energii lub wykorzystują je w bardzo ograniczonej ilości. Zatem wszystkie te rozwiązania są ekologiczne, co oznacza, że nie mają negatywnego wpływu na środowisko. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje na temat poszczególnych rozwiązań. Mamy nadzieję, że dzięki tym informacjom będziesz w stanie świadomie wybrać rozwiązanie, które będzie dopasowane do Twoich potrzeb. W razie potrzeby chętnie służymy pomocą.

Pompy ciepła, piece elektrodowe i grzejniki – co należy o nich wiedzieć?

System ogrzewania pompy ciepła składa się z trzech części, do których należą: system źródła ciepła, pobierający potrzebną energię, pompa ciepła oraz system dystrybucji. Mechanizm działania pompy najprościej można opisać w kilku krokach:

  1. Pobór ciepła – pierwszym krokiem pozwalającym na funkcjonowanie pompy jest zaabsorbowanie energii z otoczenia. Dzieje się to z wykorzystaniem cieczy absorbującej ciepło lub poprzez wykorzystanie wentylatora, zasysającego ciepłe powietrze.
  2. Wykorzystanie ciepła – energia zostaje przemianowana na ciepło, gotowe do ogrzewania wody lub pomieszczeń.
  3. Ogrzewanie – za pomocą odpowiedniej instalacji i systemu dystrybucji, ciepło rozprowadzane jest po całym budynku lub też trafia do instalacji wodnej.

Oferowane przez nas pompy ciepła są ekologiczne, ponieważ w żaden sposób nie zanieczyszczają środowiska naturalnego. Ponadto nasze urządzenia są łatwe w montażu, wyróżniają się niskimi kosztami eksploatacji i mogą być całkowicie bezobsługowe. Dodatkowo, korzystanie z pompy jest w pełni bezpieczne i nie generuje dużego hałasu.

W w naszej ofercie dostępny jest również piec elektrodowy. Kotły elektrodowe także są w pełni bezpieczne w użytkowaniu, ponieważ do ich pracy wykorzystywany jest czynnik wodny. Ponadto kotły są bardzo proste w obsłudze i nie wymagają posiadania zezwoleń, ani wykonywania skomplikowanych projektów. Kotły elektrodowe zalicza się do bezemisyjnych urządzeń, które nie generują szkodliwych substancji. Jeżeli nie jesteś pewny, na jaki piec elektrodowy się zdecydować, skontaktuj się z naszymi pracownikami, którzy pomogą wybrać model dopasowany do Twoich indywidualnych potrzeb oraz do budynku, który ma być ogrzewany za pomocą kotła. Najważniejszym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę podczas wybierania pieca, jest kubatura pomieszczeń, które mają być ogrzewane z wykorzystaniem tego urządzenia. 

Jeżeli zaś chodzi o grzejniki elektryczne energooszczędne, są to urządzenia, które pozwalają na skuteczne ogrzanie wnętrza budynku, przy jednoczesnym niskim zużyciu energii. Jest to ekonomiczne rozwiązanie, które może pomóc lepiej gospodarować domowym budżetem. Takie grzejniki doskonale sprawdzą się w niewielkich budynkach. Można je stosować również jako dodatkowe lub alternatywne źródło ciepła.

Obecnie możliwe jest efektywne ogrzewanie wody i pomieszczeń z wykorzystaniem ekologicznych rozwiązań. Jednocześnie za sprawą takich programów, jak Czyste powietrze plus, wykonanie instalacji może być bardzo tanie. Warto zatem rozważyć wybór ogrzewania przyjaznego środowisku.