Pompa ciepła i fotowoltaika — wszystko, co musisz wiedzieć o takim połączeniu

Korzystanie z odnawialnych źródeł energii cieszy się niesłabnącą popularnością od wielu lat. Nic dziwnego, gdyż dzięki nim można znacząco obniżyć rachunki i zadbać o ekologię. Coraz więcej osób decyduje się na połączenie paneli fotowoltaicznych z pompą ciepła, co przynosi jeszcze więcej korzyści. Dowiedz się nieco więcej na ten temat i sprawdź, jakie zalety ma to rozwiązanie.

Pompa ciepła i fotowoltaika — na czym polega to połączenie?


Pompa ciepła to urządzenie, które pobiera energię z otoczenia. Występuje ono w kilku rodzajach. Dolnym źródłem, czyli miejscem, z którego jest czerpana energia, może być grunt, woda lub powietrze. Pompa ciepła może ogrzewać zarówno pomieszczenia, jak i wodę użytkową. Do jej działania jest niezbędna energia elektryczna. Można więc zasilać urządzenie panelami fotowoltaicznymi, które wytwarzają prąd z promieni słonecznych. Pozwala to znacząco ograniczyć wydatki związane z eksploatacją budynku. Pompa ciepła i fotowoltaika są połączeniem, które zdecydowanie warto wziąć pod uwagę.

połączenie fotowoltaiki i pompy ciepła

Pompa ciepła — ile energii elektrycznej zużywa?

Do określenia kosztów korzystania z pompy ciepła stosuje się dwa wskaźniki: COP i SCOP. Pierwszy z nich określa wydajność urządzenia, czyli opisuje, ile ciepła ono dostarcza w stosunku do zużytej energii elektrycznej. Jest to wskaźnik, który może pomóc w wyborze konkretnego produktu.

Z kolei parametr SCOP wyznacza średnioroczną wydajność pompy ciepła. Dzięki niemu można oszacować średnią ilości energii cieplnej dostarczonej do budynku w porównaniu do zużytego prądu w ciągu całego roku. Wskaźnik ten można obliczyć, korzystając z dostępnych w sieci kalkulatorów. Za pomocą takich narzędzi zweryfikujesz także ogólne zapotrzebowanie budynku na ciepło niezbędne do ogrzania zarówno pomieszczeń, jak i wody użytkowej.

Znając wartość współczynnika SCOP oraz zapotrzebowania na ciepło, można łatwo ocenić, ile prądu zużywa pompa ciepła. Wystarczy w tym celu wykorzystać prosty wzór:

Zużycie energii elektrycznej = zapotrzebowanie budynku na ciepło / SCOP

Otrzymany wynik należy następnie pomnożyć przez cenę 1 kW. W ten sposób określisz, ile prądu zużywa pompa ciepła i z jakimi kosztami się to wiąże. 

Ceny energii elektrycznej nieustannie rosną. Oznacza to, że pompa ciepła bez fotowoltaiki może być kosztownym rozwiązaniem. Warto więc pomyśleć o połączeniu jej z instalacją solarną, co skutecznie zmniejszy wydatki na prąd.

Fotowoltaika z pompą ciepła — jak właściwie dobrać moc instalacji?

Najbardziej opłacalnym rozwiązaniem jest wybór instalacji fotowoltaicznej, która będzie pokrywała pełne zapotrzebowanie pompy ciepła na energię elektryczną. Dzięki temu nie trzeba będzie zasilać tego urządzenia prądem od zewnętrznego dostawcy. Niezbędne przy tym jest właściwe określenie mocy paneli fotowoltaicznych.

Przyjmuje się, że na każde 800- 1000 kWh (w zależności od kierunku położenia paneli, 1000kWh uzyskujemy dla kierunku południowego) energii zużytej w ciągu roku należy wykorzystać panele o mocy 1 kWp. Podczas doboru instalacji solarnej do pompy ciepła można także wziąć pod uwagę inny parametr, a dokładniej moc grzewczą tego urządzenia. W takim przypadku na każdy 1 kW mocy grzewczej pompy trzeba przeznaczyć 0,5-0,8 kWp mocy paneli.

Jeśli do ogrzania Twojego domu oraz podgrzania wody użytkowej niezbędna jest pompa ciepła pobierająca rocznie około 3500 kWh, to do jej zasilenia wystarczy instalacja o wydajności od ok. 4,2 kWp (kierunek paneli południe) do 5,0 kWp (kierunek paneli wschód-zachód). Musisz jednak pod uwagę wziąć również inne urządzenia elektryczne, które miałaby zasilać. 

Jeśli z różnych przyczyn nie możesz zdecydować się na instalację pokrywającą w pełni zapotrzebowanie budynku na prąd, to nie musisz rezygnować z tego rozwiązania. Bez względu na to, jak wydajny system zamontujesz w swoim domu, to i tak zawsze umożliwi on oszczędzanie prądu, a to z kolei wpłynie na obniżenie wydatków całego gospodarstwa. 

Pompa ciepła i fotowoltaika — dlaczego warto zdecydować się na to połączenie?

Zarówno pompa ciepła, jak i panele fotowoltaiczne korzystają z odnawialnych źródeł energii. Są więc przyjazne dla środowiska, a podczas swojej pracy nie emitują wielu groźnych zanieczyszczeń. Połączenie tych dwóch nowoczesnych systemów sprawia, że mogą one przynieść jeszcze więcej korzyści. 

Główną z nich jest oszczędność. Podczas dobrej pogody, gdy słońce mocno świeci, panele PV produkują dużo mocy. W większości przypadków nie jest ona nigdzie magazynowana, a więc konieczne jest jej odsprzedanie do sieci komercyjnej. Najczęściej nie jest to opłacalne rozwiązanie. 

Prosumenci, którzy zaczęli korzystać z instalacji fotowoltaicznych po 1 kwietnia 2022 roku, muszą rozliczać się z zakładem energetycznym na zasadach net-billingu. Oznacza to, że odsprzedają do sieci wyprodukowane nadwyżki prądu po określonej cenie, ale za pobraną energię elektryczną płacą tak samo, jak inni odbiorcy. Pompa może natomiast pełnić funkcję magazynu ciepła. Woda ogrzana dzięki energii wyprodukowanej w ciągu słonecznego dnia może być wykorzystana np. wieczorem do kąpieli wszystkich domowników. W ten sposób wyprodukowane nadwyżki prądu nie zmarnują się i nie będzie konieczności ich odsprzedawania, a następnie zakupu energii w niekorzystnej cenie. 

Mimo iż ogrzewanie pompą ciepła jest ekonomicznym rozwiązaniem, to podwyżki cen energii elektrycznej mogą spowodować, że korzystanie z niej będzie coraz droższe. Połączenie tego urządzenia z panelami fotowoltaicznymi pozwala w dużym stopniu uniezależnić się od komercyjnych dostawców prądu oraz wzrostu rachunków. 


Jeśli planujesz taką inwestycję, to powinieneś dowiedzieć się nieco więcej na temat form dofinansowania, z jakich możesz skorzystać podczas zakupu urządzenia korzystającego z odnawialnych źródeł energii.

fotowoltaika pompa ciepła

Ile kosztuje pompa ciepła i instalacja fotowoltaiczna? 

Koszt zakupu oraz montażu pompy ciepła i zasilającej jej instalacji fotowoltaicznej to od 80 000 do 100 000 zł. Jest to średnia cena, jaką trzeba zapłacić w przypadku budynku o powierzchni 100-150 m2. Są to więc dość spore wydatki, które dla niektórych osób mogą być przeszkodą w korzystaniu z odnawialnych źródeł energii. Na szczęście jednak istnieje możliwość otrzymania dotacji na ten cel. 

Program „Moje ciepło” i „Mój Prąd”

Program „Moje ciepło” wystartował 29 kwietnia 2022 roku i jest skierowany do właścicieli nowych obiektów, którzy zdecydowali się na montaż pompy ciepła. Dofinansowanie dotyczy wyłącznie urządzeń gruntowych lub powietrznych, przeznaczonych do ogrzewania budynków lub do ogrzewania budynków i podgrzewania wody użytkowej jednocześnie. Oznacza to, że nie można otrzymać dotacji na pompę pracującą wyłącznie w celu wytwarzania ciepłej wody użytkowej.

Zgodnie z warunkami dofinansowaniamożna otrzymać:

  • do 7 000 zł na powietrzną pompę ciepła (max. 30% finansowania lub 45% dla posiadaczy karty Dużej Rodziny),
  • do 21 000 zł w przypadku pomp gruntowych (max. 30% finansowania lub 45% dla posiadaczy karty Dużej Rodziny).

Nabór wniosków w tym projekcie trwa do 31 grudnia 2026 roku lub do wyczerpania puli środków przeznaczonych na ten cel. 

Program „Mój prąd” jest skierowany do prosumentów, którzy rozliczają się z zakładem energetycznym na nowych zasadach net-billingu. W jego ramach możesz otrzymać maksymalnie 6 000 zł dofinansowania instalacji fotowoltaicznej. Jeśli będzie ona sprzężona z innymi elementami, to kwota ta może wynosić 7 000 zł. Dotację można otrzymać również na zakup magazynu ciepła (do 5 000 zł) oraz magazynu energii (16 000 zł), a także systemów EMS oraz HEMS w wysokości do 3 000 zł. 

Program „Mój prąd” 4.0 ma przede wszystkim zachęcić właścicieli gospodarstw domowych do produkcji i magazynowania własnej energii elektrycznej. Obecne kwoty dofinansowania obowiązują od 15 grudnia 2022 roku. Po wprowadzonych zmianach, decydując się na założenie instalacji fotowoltaicznej i montaż magazynu energii, możesz otrzymać do 23 000 zł. Z kolei, jeśli wybierzesz panele PV z magazynem energii i ciepła oraz z systemem zarządzania, to kwota ta wyniesie nawet 31 000 zł.

Program „Czyste powietrze” 

Program „Czyste powietrze” umożliwia otrzymanie dotacji na przeprowadzenie termomodernizacji budynków. Jego głównym założeniem jest dofinansowanie wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na nowoczesne rozwiązania przyjazne środowisku. Jest więc przeznaczony dla właścicieli już istniejących budynków.

Program ten daje możliwość otrzymania dofinansowania pompy ciepła, nowoczesnego pieca elektrodowego czy energooszczędnych grzejników. W naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór urządzeń, których zakup możesz sfinansować z tej właśnie dotacji.

Kwota uzyskana w ramach programu „Czyste powietrze” zależy od dochodów gospodarstwa domowego. Dodatkowo możesz także skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Pozwala ona na odliczenie od podatku za konkretny rok nawet 53 000 zł. Warunkiem skorzystania jest poniesienie wydatków związanych z wdrożeniem rozwiązań, które mają na celu zmniejszenie zużycia energii. Dotyczy więc m.in.:

  • zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej oraz całego niezbędnego osprzętu,
  • przyłączenia gospodarstwa domowego do sieci ciepłowniczej lub gazowej,
  • montażu pompy ciepła, 
  • wymiany okien i bram garażowych,
  • przeprowadzenia ocieplania budynku,
  • montażu wentylacji oraz rekuperacji.

Co ważne, ulgę termomodernizacyjną można łączyć także z innymi programami. Pozwala to na uzyskanie jeszcze większych korzyści. Podczas jej obliczania należy bazować na fakturach VAT otrzymanych na wydatki termomodernizacyjne.


Połączenie pompy ciepła i instalacji fotowoltaicznej jest rozwiązaniem, na które warto się zdecydować. Dzięki niemu obniżysz znacząco rachunki za prąd. Możesz także otrzymać dofinansowanie na zakup i montaż nowoczesnych systemów wytwarzania energii oraz ogrzewania budynków i wody użytkowej. Decydując się na zakup pompy ciepła i instalacji solarnej, znacznie skracasz okres zwrotu tej inwestycji. Oznacza to, że szybciej będziesz mógł cieszyć się praktycznie darmową energią elektryczną bez ponoszenia dodatkowych kosztów.